Alert RCB. Gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz w centralnej i wschodniej Polsce

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców centralnej i wschodniej części Polski przed gwałtownymi burzami, gradem, silnym wiatrem i ulewnym deszczem.

Alert RCB został wydany w środę dla w woj. mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego oraz podkarpackiego. Dla mieszkańców tych regionów rozesłane zostały SMS-y o treści: "Uwaga! Dziś gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zostań w domu, jeśli możesz".

Przed zagrożeniami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega również w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze czy Facebooku. Przypomina także, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

RCB zaznacza także, że w trakcie burz i ulewnych deszczów możliwe są podtopienia oraz przerwy w dostawie.

Według synoptyka IMGW Michała Ogrodnika, po burzowym wtorku, w środę prognozowane s± kolejne burze i ulewy, ale strefa intensywnych opadów przeniesie się z zachodu na wschód kraju.

- Spodziewamy się kontynuacji silnych burz. Mogą one wystąpić we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju oraz w centrum. Wciąż jednak będzie wilgotno i jeszcze bardziej duszno, dlatego mimo minimalnego spadku temperatury na zewnątrz, możemy tego zupełnie nie odczuć - powiedział synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Michał Ogrodnik przekazał, że burze wystąpią głównie na Lubelszczyźnie, Mazowszu oraz na Podlasiu. - Na te obszary wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. W trakcie burz wystąpią intensywne opady deszczu, nawet do 40-60 mm oraz porywy wiatru do 100 km na godzinę. Lokalnie spodziewamy się także opadów gradu - dodał.

TOK FM PREMIUM