Komisja ds. pedofilii występuje z pismem do Watykanu. "Nie otrzymujemy żadnych informacji od episkopatu"

Co trzecia sprawa, którą zajmuje się Państwowa Komisja ds. Pedofilii, dotyczy duchownych. Jak jednak mówił jej przewodniczący Błażej Kmieciak, od Konferencji Episkopatu Polski komisja nie otrzymuje informacji, które pozwoliłyby na analizę tych spraw. - Podjęliśmy decyzję, jako państwowa komisja, o wystąpieniu z oficjalnym pismem do Watykanu, do Kongregacji Nauki Wiary - poinformował Kmieciak.
Zobacz wideo

Przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii od początku zapowiadał, że instytucja zajmować się będzie wszystkimi sprawami dotyczącymi pedofilii - również tymi, które dotyczą duchownych. Teraz jednak okazuje się, że komisja nie otrzymuje od Kościoła akt takich spraw. - Jako komisja wystąpiliśmy w lutym oraz w marcu do wszystkich polskich diecezji, do wszystkich biskupów ordynariuszy z wnioskiem o przekazanie nam stosownych dokumentów dotyczących zakończonych postępowań sądowo-kanonicznych, a także administracyjno-kanonicznych - zaznaczył na konferencji prasowej przewodniczący komisji Błażej Kmieciak. 

Wnioski nie przyniosły jednak efektów, dlatego komisja podejmie kolejne kroki. - Podjęliśmy decyzję (...) o wystąpieniu z oficjalnym pismem do Watykanu, do Kongregacji Nauki Wiary. Podjęliśmy taką decyzję, mając niestety świadomość i doświadczenie tego, że nie otrzymujemy żadnych dokumentów, żadnych informacji ze strony Konferencji Episkopatu Polski, które pozwalałyby nam na merytoryczną analizę spraw, które musimy wyjaśnić - poinformował Kmieciak. 

Wyjaśnił też, że w swoim piśmie do Kongregacji Nauki Wiary komisja zdaje pytania o liczbę spraw, które były podejmowane od 2002 do 2020 roku w stosunku do polskich duchownych, ale też o kary, jakie na tych duchownych nałożono. - Musimy zbadać te sprawy jako niezależny organ, który jako państwowa komisja został dołączony do takich instytucji jak policja oraz prokuratura, do których każdy z nas może zgłosić podejrzenie popełnienia przestępstwa - podkreślił Kmieciak. 

DOSTĘP PREMIUM