"Prawo można obejść, ale śmieszności już nie". Abp Sławoj Leszek Głódź został sołtysem wbrew regułom Kościoła

Kontrowersyjny - i ukarany przez Watykan - arcybiskup Sławoj Leszek Głódź został sołtysem. Komentatorzy zwracają uwagę, że prawo kanoniczne nie zezwala na takie sytuacje.

Arcybiskup senior Sławoj Leszek Głódź został sołtysem w miejscowości Piaski na Podlasiu. To część jego rodzinnej Bobrówki, w której zamieszkał po opuszczeniu diecezji gdańskiej. Zdobył poparcie wszystkich - dziewięciu - uczestników głosowania. 

Informacje o nowej roli Głódzia wzbudziły burzę w internecie. Tomasz Terlikowski, publicysta katolicki, zwrócił uwagę, że arcybiskup nie może piastować urzędów. - Kanon 285 paragraf 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego zakazuje przyjmowania przez duchownych urzędów publicznych, ale jako że najbardziej znany polski sołtys jest doktorem prawa kanonicznego, to zapewne znalazł interpretację, żeby ów zapis obejść - napisał Terlikowski i dodał: Ale o ile prawo da się obejść, to śmieszności już nie. I nie chodzi o urząd, ale o parcie na funkcje, na bycie na świeczniku i o kompletny brak świadomości żenady.

W podobnym tonie sytuację skomentował Marcin Makowski, dziennikarz i komentator portalu WP.pl. -  Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź miał się zaszyć w swoim pałacyku i ze wstydu nie pokazywać, a on został - wbrew kodeksowi kanonicznemu - sołtysem. Niereformowalny człowiek - napisał na Twitterze.

- Władza to naprawdę narkotyk. Jak nie można rządzić w Kościele, to choć można porządzić w Piaskach na Podlasiu - napisała na Twitterze Wanda Nowicka, posłanka Lewicy. 

Arcybiskup Głódź ukarany przez Watykan

Arcybiskup Głódź wrócił do Bobrówki po tym, jak został ukarany przez Watykan za tuszowanie nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych w podległych im diecezjach (w marcu tego roku). W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do abpa Sławoja Leszka Głódzia m.in. nakaz zamieszkania poza archidiecezją gdańską i zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach w archidiecezji gdańskiej.

Abp Sławoj Leszek Głódź 13 sierpnia ubiegłego roku skończył 75 lat. W tym wieku biskupi oddają się do dyspozycji papieża, który może ich wysłać na emeryturę. Papież Franciszek wydał decyzję natychmiast i zadecydował o odesłaniu arcybiskupa na emeryturę już w dniu jego urodzin, czyli w najszybszym możliwym terminie.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM