Co to za dziwne chmury? "Wymiona", czyli mammatusy - nietypowe zjawisko na stołecznym niebie

W wielu miejscach Warszawy można w czwartek obserwować nietypowe zjawisko pogodowe. Chmury wyglądają jakby były "wypukłe". To mammatusy, czyli inaczej "krowie wymiona".

Internauci zalali sieć zdjęciami stołecznego nieba. Widać na nich nietypowe chmury. Wyglądem przypominają wymiona krowy. 

Mammatus nad Warszawą

Nad stolicą można było zaobserwować tzw. mammatus. To wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury - najczęściej burzowej, które swoim wyglądem przypominają wymiona. Takie zjawisko może być zwiastunem burzy. 

Uwaga na burze

Po południu, wieczorem i nocą burze powrócą nad południową, centralną i wschodnią Polskę; mogą być gwałtowne, z silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem - prognozuje synoptyk IMGW Mateusz Barczyk. Na południowym wschodzie utrzymają się upały. Spokojniej będzie na północnym zachodzie.

Barczyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej powiedział PAP, że czwartkowe burze, które rano przeszły nad częścią kraju, powrócą w godzinach popołudniowych. Początkowo lokalne mogą być gwałtowne w przebiegu. Towarzyszyć im będą silne porywy wiatru, ulewny deszcz i grad. Spodziewane są na południu, południowym wschodzie, w centrum, a później również na wschodzie.

Niebezpiecznie będzie również wieczorem i nocą, gdy kolejne burze nadejdą nad Polskę znad Czech. Z czasem zjawiska te będą słabnąć, ale nadal wraz z nimi należy się spodziewać silnego wiatru osiągającego nawet 130 km/h, ulewy i gradu.

Ponadto na południowym wschodzie Polski, zwłaszcza na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu, w czwartek utrzymają się upały. Jak wyjaśnił Barczyk, temperatura przekroczy tam 30 stopni i wyniesie nawet 34 stopnie. Nocą przekraczać może 20 stopni.

Dużo spokojniej będzie natomiast w Polsce północno-zachodniej. Według synoptyka IMGW będzie tam dość komfortowa temperatura, ok. 20 stopni. Zjawiska pogodowe, jak dodał, będą tam łagodne. W nocy termometry pokażą ok. 15-16 stopni.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM