Ogromne straty po nawałnicach w Polsce. Straż interweniowała ponad 3100 razy, trzy osoby są ranne

Strażacy usuwają powalone drzewa i wypompowują wodę z zalanych posesji. W czwartek w całej Polsce ponad 3100 razy. Najwięcej strat jest na Mazowszu, Śląsku i w Małopolsce. W piątek pogoda wciąż może być niebezpieczna.
Zobacz wideo

W czwartek strażacy wyjeżdżali do zdarzeń związanych ze zjawiskami pogodowymi 3148 razy - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Krzysztof Batorski. Najwięcej interwencji było na Mazowszu - blisko 800, a także na Śląsku - 640, w Małopolsce - 484, na Lubelszczyźnie - 421.

Jak poinformował rzecznik PSP, trzy osoby zostały lekko ranne. Jedna na Podlasiu, druga na Mazowszu a trzecia w Małopolsce.

- Ponad 70 dachów zostało całkowicie zerwanych, a 860 uszkodzonych. Zalane zostały 694 budynki i uszkodzone 1240 wiatrołomy - poinformował Batorski. Zerwane dachy i zniszczone samochody to efekt nie tylko porywistego wiatru, ale także gradobicia. Z efektami przejścia nawałnic walczyło ponad 15 tysięcy strażaków z PSP i OSP. - Prowadzili działania ratownicze, zabezpieczając budynki, pompując wodę z zalanych posesji i usuwając wiatrołomy - wyjaśnił strażak.

Po północy interwencji było nieco mniej. Jednak rzecznik podkreślał, że w piątek również strażacy będą procowali w terenie.

Jak poinformował w mediach społecznościowych Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, o godzinie 6 bez prądu było ok. 28 300 odbiorców. Najwięcej na Mazowszu - 8589.

W Gliwicach zalana izba przyjęć

Trudna sytuacja jest m.in. na Śląsku. Jak podała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, w związku z frontem burzowym, uszkodzone zostały 154 dachy na budynkach, w tym 142 na budynkach mieszkalnych.

- Wskutek opadów zalanych zostało i podtopionych wiele budynków i dróg. W Gliwicach zalana została izba przyjęć szpitala miejskiego, piwnica w szkole oraz budynek DPS-u. W Cieszynie przy ul. Granicznej nieprzejezdna jest droga nr 52, natomiast w Gliwicach na drodze krajowej nr 88 zalana została jezdnia pod wiaduktem - powiedziała rzeczniczka.

W województwie śląskim ponad 1800 gospodarstw domowych nie ma prądu - wynika z informacji służb kryzysowych wojewody.

Trąby powietrzne w Małopolsce i na Lubelszczyźnie

W okolicach Nowego Sącza przeszła w czwartek trąby powietrzne. Uszkodziły kilkadziesiąt budynków. Jedna osoba została ranna. Ucierpiały też inne miejscowości w Małopolsce, m.in. w wyniku potężnego gradu. 

Trudna sytuacja jest na Lubelszczyźnie, gdzie również trąba powietrzna uszkodziła domy. Strażacy wyjeżdżali tam też do pomocy przy zerwanych liniach energetycznych i do zalanych budynków. Z informacji PGE Dystrybucja wynika, że rano w regionie około 7 tys. odbiorców nie miało prądu.

Gdzie będą burze?

Piątek będzie przeważnie chłodniejszy niż poprzednie, upalne dni; temperatura może przekroczyć 30 stopni tylko na krańcach południowo-wschodnich - prognozuje synoptyk IMGW Mateusz Barczyk. Ale niestety w ciągu dnia mogą wystąpić burze, głównie na południu kraju i mogą być gwałtowne.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM