Librantowa i Koniuszowa liczą straty po przejściu trąby powietrznej. "Czeka nas jedno wielkie sprzątanie"

W Małopolsce straty po nawałnicach, które przeszły nad regionem w czwartek po południu, są największe. Najtrudniejsza sytuacja jest na Sądecczyźnie, gdzie w miejscowości Librantowa i Koniuszowa uderzyła trąba powietrzna.
Zobacz wideo

Najtrudniejsza sytuacja była - i jest - w Librantowej (w gminie Chełmiec) i Koniuszowej (w gminie Korzenna). Miejscowości spustoszyła trąba powietrzna. Uszkodzeniu uległo ponad 70 budynków.

Jak poinformował PAP Sebastian Woźniak, rzecznik małopolskiej straży pożarnej, działania służb na tym terenie będą kontynuowane, a pracy wciąż jest bardzo dużo.

- Wczoraj udało nam się zabezpieczyć plandekami budynki mieszkalne, ich dachy. Dziś będziemy kontynuowali naszą pracę, będziemy też skupiali się na zabezpieczeniu budynków gospodarczych. Podejmiemy działania związane z pomocą z użyciem siły fizycznej, takie jak porządkowanie gospodarstw, polegające na usuwaniu bardzo dużych fragmentów arkusza blachy, czy pociętych drzew, które były usuwane z dróg dojazdowych - wyjaśnił. - To wszystko znajduje się na poboczach, czyli można powiedzieć, że czeka nas jedno wielkie sprzątanie. Pracy jest naprawdę bardzo dużo - mówił rzecznik.

Do pomocy wysłani zostaną kadeci ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.

W Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu uruchomiono całodobową infolinię dla mieszkańców - można uzyskać informacje o przysługującej poszkodowanym pomocy (numery: 18 41 41 621; 18 41 42 721; 18 41 42 720).

Małopolska po nawałnicach

W całym województwie małopolskim uszkodzonym zostało ponad 200 budynków. Straż pożarna interweniowała 484 razy.

- Dużo pracy będziemy mieli też na terenach powiatu miechowskiego i olkuskiego, po wczorajszym gradobiciu i podtopieniach. W niektórych miejscach na terenie naszego województwa był wysoki poziom wód gruntowych; opady nie ustawały do późnych godzin nocnych. Podejrzewamy, że kolejne zgłoszenia będą do nas napływały przez cały dzień - podsumował Woźniak.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM