"Agent Tomek" usłyszał nowe zarzuty. Miał "tworzyć fałszywe dowody", by obciążyć Kamińskiego i Wąsika

Tomasz K. jest podejrzany o tworzenie fałszywych dowodów, które miały obciążyć Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Sprawa dotyczy głośnego śledztwa dotyczącego tzw. willi Kwaśniewskich i rewelacji, jakie były agent CBA - i były poseł PiS - ujawnił w rozmowie z dziennikarzami TVN.

Jak informuje katowicka "Gazeta Wyborcza", nowe zarzuty postawione "agentowi Tomkowi" "dotyczą tworzenia fałszywych dowodów mających na celu oskarżenie jego byłych przełożonych, fałszywego oskarżenia tych osób oraz składania fałszywych zeznań w postępowaniu karnym".

Po przesłuchaniu były agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego został zwolniony do domu. "Ma dozór policji, musiał też wpłacić poręczenie majątkowe. Grozi mu 8 lat więzienia" - czytamy.

"Agent Tomek" oskarżył byłych szefów

Zarzuty prokuratury dotyczą reportażu "Superwizjera" TVN z 2020 roku. W rozmowie z dziennikarzami Tomasz K. ujawnił, że obecny szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz wiceminister Maciej Wąsik, który przed laty stali na czele CBA, mieli naciskać na niego, aby koloryzował notatki operacyjne dotyczące słynnej sprawi tzw. willi Kwaśniewskich.

"Agent Tomek" mówił m.in. o tym, że dowody zebrane w operacji dotyczącej willi w Kazimierzu Dolnym, która miała rzekomo należeć do byłej pary prezydenckiej, są wynikiem "rozkazów i poleceń od Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika". - Miałem wytworzyć przeświadczenie, że dom w Kazimierzu Dolnym mógłby w jakiś sposób nielegalny należeć do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Ja osobiście nigdy takiego przeświadczenia nie powziąłem, a moje notatki i złożone zeznania są efektem nacisków ze strony moich byłych przełożonych - mówił w rozmowie z dziennikarzami TVN były agent CBA.

Tomasz K. potwierdził te słowa także w prokuraturze, która zdecydowała się na wszczęcie nowego postępowania. I w konsekwencji postawiono byłemu agentowi zarzuty.

Po zakończeniu pracy w CBA Tomasz K. był m.in. posłem Prawa i Sprawiedliwości.

DOSTĘP PREMIUM