Tęcza wraca na plac Zbawiciela? Władze Warszawy wyjaśniają

Powstająca na pl. Zbawiciela w Warszawie "tęcza" to element scenografii filmowej; po zakończeniu zdjęć zostanie rozebrana - poinformowała w poniedziałek zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Karolina Gałecka.

- Powstająca na pl. Zbawiciela tęcza to element scenografii filmowej. ZDM Warszawa wydał zgodę na zajęcie pasa drogowego - po zakończeniu zdjęć tęcza zostanie rozebrana - napisała na Twitterze Gałecka.

Montowana na placu "tęcza" przypomina instalację, która stała tam do sierpnia 2015 roku.

"Tęcza" pierwotnie złożona z 16 tys. sztucznych kwiatów nawleczonych na stalową konstrukcję, autorstwa gdańskiej rzeźbiarki i performerki Julity Wójcik, z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej stała m.in. przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Brukseli, podczas polskiej prezydencji w Radzie UE.

Stojąca w centrum stolicy "Tęcza" wzbudzała kontrowersje. Odbywały się pod nią protesty - zarówno za jej usunięciem, jak i pozostawieniem. Była też siedmiokrotnie podpalana, m.in. podczas Marszu Niepodległości w 2013 roku. Przez niektórych kojarzona była z tęczową flagą ruchu LGBT.

Instalację zdemontowano w związku z wygaśnięciem z końcem 2015 roku umowy między Instytutem Adama Mickiewicza a m.st. Warszawa. Prawa do koncepcji "Tęczy" zostały wtedy przekazane Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM