Silny deszcz, grad i burze. IMGW wydaje ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla sporej części kraju. Porywy wiatru mogą przekraczać 70 km/h, lokalnie możliwe są nie tylko opady deszczu, ale również gradu. IMGW ostrzega także przed gwałtownym wzrostem poziomu wód w rzekach i lokalnymi podtopieniami.
Zobacz wideo

W sobotę rano Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami dla Warmii i Mazur, Podlasia i Mazowsza. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w części województwa lubelskiego i kujawsko-pomorskiego, poza tym na Pomorzu i Podkarpaciu. Ostrzeżeń nie wydano dla zachodniej części kraju. 

Na Mazowszu, Podlasiu, Warmii i Mazurach prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadów miejscami od 30 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm. Opadom towarzyszyć będą lokalne burze z możliwym gradem i porywami wiatru do 75 km/h. Opady będą niższe w województwie lubelskim. Tam prognozuje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwy grad.

Z kolei na Kujawach i Pomorzu przewidywane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Możliwe są również opady gradu. Prognozowane porywy wiatru do 75 km/h.

"Gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia" 

IMGW wydało też ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla woj. podlaskiego, wschodnich powiatów woj. warmińsko-mazurskiego, oraz północno-wschodniej części Mazowsza. Meteorolodzy ostrzegają tam przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

"W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, przewiduje się wzrosty stanu wody w rzekach do strefy wody wysokiej, z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia" - wskazują synoptycy.

W zachodnich częściach województw: lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego obowiązuje też alert pierwszego stopnia przed gwałtownym wzrostem stanów wody. Synoptycy przewidują tam wzrosty stanu wody w rzekach do strefy wody wysokiej, z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.

DOSTĘP PREMIUM