"Bezczelne i niedopuszczalne". Kaczyński o wypowiedzi szefa izraelskiej dyplomacji

Jarosław Kaczyński skrytykował szefa izraelskiej dyplomacji, za wypowiedź dotyczącą nowelizacji KPA, która dotyczy reprywatyzacji. - Przy okazji okazało się, iż nasza opozycja uważa, że Polska jest jakimś państwem drugiego gatunku - powiedział prezes PiS tygodnikowi "Gazeta Polska". I przypomniał, że Niemcy są winne Polsce "przeszło bilion dolarów" za zniszczenia wojenne.
Zobacz wideo

Pod koniec czerwca Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która stanowi m.in. że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

Uchwalenie noweli spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej. Ambasada Izraela w Polsce stwierdziła, że nowela "w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę" i że "to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami". Również szef MSZ Izraela Jair Lapid ocenił, że "nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami".

Prezes PiS i wicepremier w wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska" ocenił wypowiedzi szefa izraelskiej dyplomacji na ten temat "jako bezczelne i niedopuszczalne." - Ale przy okazji okazało się, iż nasza opozycja uważa, że Polska jest jakimś państwem drugiego gatunku. Jeśli wsłuchać się w ich głosy, to należałoby uznać, że zanim Sejm RP uchwali prawo, to powinien prowadzić konsultacje w przynajmniej kilku miejscach na świecie i testować, czy ono spotka się z aprobatą. Mam radykalnie odmienny pogląd w tej sprawie - dodał Kaczyński.

Lider PiS podkreślił, że "sami stanowimy prawo" i "nie jesteśmy nikomu niczego winni. Nawet złamanego grosza". - Natomiast są rachunki, które wobec nas nie zostały uregulowane. Za zbrodnie i zniszczenia II wojny światowej Niemcy są nam winni przeszło bilion dolarów" - zaznaczył. Kaczyński dopytywany o to, czy coś z tym rachunkiem zrobimy - powiedział: Wszystko w swoim czasie.

TOK FM PREMIUM