Burze nie odpuszczają. Oberwanie chmury nad Krakowem, a "cała Polska w ostrzeżeniach"

Kolejny upalny dzień i kolejne burze. Nawałnica przeszła nad Krakowem. IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami dla większości regionów w kraju. - Sytuacja jest dynamiczna - ostrzegają synoptycy.

Lokalne media w Krakowie podają, że nad miastem przeszła nawałnica. Po godzinie 13 zaczął padać grad. - Potężna ulewa w Krakowie. Pada grad i mocno wieje. Uważajcie!!! - czytamy na Twitterze miasta. 

Ulewa znacznie utrudnia ruch w Krakowie.-  Na ul. Krakowskiej zalane torowisko, brak przejazdu w obu kierunkach. Linie 6,8,10,13 kierowane przez ul. Starowiślną - informują krakowskie MPK. 

Po nawałnicy z gradem, która w piątek przeszła nad Krakowem, strażacy interweniowali w mieście i w powiecie krakowskim 662 razy.

- Interwencje dotyczą podtopionych budynków mieszkalnych, piwnic, do których wdarła się woda, zalanych garaży podziemnych oraz punktów usługowych – mówił PAP Sebastian Woźniak.

Strażacy musieli też usuwać gałęzie drzew, które tarasowały przejazd lub spadły na zaparkowane samochody. Nie było osób rannych.

Ostrzeżenia dla niemal całego kraju

W piątek w wielu miejscach występować będą silne burze, a na wschodzie Polski jeszcze będzie upalnie. W kolejnych dniach weekendu nieco odpoczniemy od upału, choć od niedzieli ponownie napływać będzie ciepłe powietrze. Będzie mniej deszczu i burz - prognozuje IMGW.

"W piątek pogoda nadal dynamiczna, w wielu miejscach występować będą silne burze, a we wschodniej połowie Polski jeszcze upalnie. W kolejnych dniach weekendu nieco odpoczniemy od upału, chociaż od niedzieli ponownie napływać będzie ciepłe powietrze. Będzie też mniej opadów i burz, które występować będą już bardziej lokalnie" - przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

Jak wyjaśnia, w piątek wschód kraju znajduje się w gorącej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego, a zachodnia - w chłodniejszej polarnej morskiej. Na zachodzie będzie większe zachmurzenie, termometry wskazywać tam będą od 20 stopni w Szczecinie do 32 w Kielcach czy Rzeszowie. W całym kraju może przelotnie popadać, możliwe są też burze w towarzystwie gradu i silnych porywach wiatru, nawet do 100 km/h.

Burza w nocy. Może być groźnie 

Najbliższej nocy prognozowane są burze, ulewny deszcz i bardzo silny wiatr - ostrzega w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alerty RCB wysyłane będą do osób przebywających na terenie aż 13 województw.

RCB przypomina również na Twitterze, żeby podczas burz znaleźć bezpieczne schronienie oraz zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Zaznacza także, że w związku z burzami możliwe są podtopienia.

TOK FM PREMIUM