Skutki burz w Polsce. Ponad 100 uszkodzonych dachów, blisko 5 tysięcy interwencji

W samym województwie łódzkim straż interweniowała po burzach prawie 1000 razy. Na Mazowszu takich interwencji było ponad 600. Pogoda mocno dała się we znaki mieszkańcom wielu regionów Polski. W całym kraju uszkodzonych jest ponad 100 dachów.
Zobacz wideo

- Do godz. 20 po przejściu frontu burzowego mazowieccy strażacy interweniowali 613 razy. Najwięcej interwencji było w Przasnyszu - 65, Płocku - 64, Płońsku - 59, Mławie - 53, Piasecznie - 44, Warszawie - 40, Ciechanowie - 40, Gostyninie - 39, Sochaczewie - 35, Nowym Dworze - 18 i Makowie Mazowieckim - 10 - poinformował PAP rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Burze zerwały cztery dachy z budynków mieszkalnych: dwa w Makowie Mazowieckim oraz po jednym w Legionowie i Zwoleniu, a także osiem dachów z budynków gospodarczych. Nie ma osób rannych.

Trudna sytuacja była także w samej Warszawie. Ulewny deszcz zalał szereg kluczowych arterii, w tym m.in. Aleje Jerozolimskie, al. Prymasa Tysiąclecia czy część trasy S8. Występowały poważne utrudnienia w ruchu.

W woj. łódzkim prawie 1000 zgłoszeń

Ogrom pracy mieli i mają ciągle strażacy w województwie łódzkim. Do wieczora otrzymali 950 zgłoszeń. Najwięcej w powiatach: tomaszowskim - 135, piotrkowskim - 80 i zgierskim - 58, w 5 kolejnych powiatach - ponad 50 zgłoszeń.  W pow. tomaszowskim są uszkodzone dachy, ale nie wiadomo jeszcze w ilu budynkach. Trwa szacowanie strat.

Nie ma informacji o ofiarach ani osobach rannych.

Blisko 5 tysięcy interwencji w kraju

W całej Polsce - do godz. 20 - odnotowano 4750 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych.

- Najwięcej interwencji było w woj. łódzkim - 1015, małopolskim - 960, mazowieckim - 650, wielkopolskim - 600, kujawsko-pomorskim - 315, śląskim - 300, dolnośląskim - 235, opolskim - 200, warmińsko-mazurskim - 185 i świętokrzyskim - 155 - poinformował rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski.

W skali kraju uszkodzonych jest 110 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej takich uszkodzeń jest w woj. łódzkim - 68. Nie odnotowano żadnych osób rannych.

Na Śląsku strażacy interweniowali ponad 300 razy. - Interwencje dotyczą przede wszystkim usuwania powalonych drzew czy nadłamanych konarów, a także pompowania wody z podtopionych obiektów czy posesji - informowała około godziny 20 rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

Poważna burza przeszła też nad województwem świętokrzyskim. Konieczna była ewakuacja obozu harcerskiego, który znajdował się na terenie Nadleśnictwa Pękowiec w pobliżu miejscowości Gościęcin. Uczestniczyło w nim ponad 20 osób. Dwie harcerki trafiły do szpitala

Obowiązują ostrzeżenia IMGW

W piątek w całej Polsce obowiązywały ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia o upałach i burzach z gradem. Obecnie front burzowy przechodzi przez kolejne województwa. Instytut prognozuje, że burzom lokalnie towarzyszyć mogą jeszcze w nocy ulewne i nawalne opady deszczu sięgające od 30 mm do 60 mm, a także porywy wiatru do 110 km/h. Miejscami spadnie również grad.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM