Upały i burze nie odpuszczają. Tylko jedno województwo bez ostrzeżeń IMGW
Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim i podkarpackim temperatura maksymalna wyniesie dziś od 29 st. C do 33 st. C. Natomiast temperatura minimalna w nocy od 18 st. C do 21 st. C.
Dla tych regionów kraju IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem, które obowiązują w poniedziałek od godz. 12 do 20.
Ponadto, w południowo-zachodniej części kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW przed burzami z gradem. Alerty obowiązują w województwach: łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, opolskim, dolnośląskim, wielkopolskim i lubuskim.
W tych regionach kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje burze, którym miejscami towarzyszyć będą ulewne opady deszczu sięgające od 20 mm do 30 mm, a lokalnie nawet do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami spadnie również grad. Miejscami zagrzmieć może również w zachodniej Warmii i Mazur, na pograniczu z województwem kujawsko-pomorskim.
Niewykluczone, że zagrzmi również w innych częściach Polski. Ponadto, przelotne opady deszczu spodziewane są również w prawie w całym kraju. Podczas burz opady mogą dochodzić do 30-35 mm. Burzom będzie też towarzyszył silny, porywisty wiatr o prędkości do 80 km/h.
Pracowita noc strażaków. Zalania, powalone drzewa
Po burzach, które przeszły przez Polskę w niedzielę i dzisiejszej nocy, rano bez prądu pozostaje ponad 3150 odbiorców w województwach: mazowieckim, łódzkim i małopolskim. Rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski przekazał PAP, że w związku z burzami wczoraj na terenie całego kraju Państwowa Straż Pożarna interweniowała 666 razy; najwięcej w Małopolsce, na Mazowszu i w województwie świętokrzyskim. - Nikt nie został ranny - zapewnił.
Działania strażaków polegały głównie na pompowaniu wody, usuwaniu powalonych drzew i udrażnianiu szlaków komunikacyjnych.
Jak zaznaczyło RCB, w województwie małopolskim (na terenie powiatu nowosądeckiego) zalane zostały drogi powiatowe w miejscowościach: Korzenna, Trzycierz i Paszyn. W m. Korzenna zalane zostały domy, sklepy, a także podtopiona została remiza OSP Korzenna i amfiteatr. Doszło także do zalania ulic w m.: Stary Sącz, Chełmiec, Wielogłowy, Tęgoborze i Piątkowa.
RCB poinformowało jednocześnie, że według stanu na godz. 6.00 rano w poniedziałek, na terenie kraju bez prądu pozostaje 3150 odbiorców w woj.: mazowieckim (1771), łódzkim (1 280) i małopolskim (99).
Posłuchaj podcastu!
-
To nie broni jądrowej Putina należy się bać. Gen. Komornicki wskazuje "największe zagrożenie" dla Polski
-
Ogromny żółw jaszczurowaty złapany pod Warszawą. To gatunek niebezpieczny dla ludzi
-
"W Pałacu Elizejskim trwa gorączka". Francja w ogniu protestów. Czy Macron zrezygnuje z reformy?
-
Szokujące rekolekcje w Toruniu. Kobieta poniżana przed ołtarzem. Będzie wniosek do prokuratury
-
Tak wielu wakatów w policji jeszcze nie było. Ekspert ostrzega przed prostymi receptami. "To będzie tragiczne"
- Tuchom. 21 godzin gaszono elektrycznego mercedesa. Strażacy użyli specjalnego kontenera
- Senator Libicki przeprasza ofiary pedofilii za wpis na Twitterze. "Popełniłem błąd"
- Konfederacja wyrasta na trzecią siłę w polskiej polityce. "Otrząsnęła się z 'onucowego' wizerunku"
- Wielkanoc w cieniu inflacji. "Większość z nas została zmuszona do mocnego złapania się za kieszenie"
- "Sukcesja" to "brutalna diagnoza" naszych czasów. "Liczą się pieniądze i władza, reszta to kwiatek do kożucha"