Dziennikarka po słowach doradcy min. Czarnka przypomina, że podobną rolę kobiet widział już Hitler

Doradca min. Czarnka wytłumaczył, że w nowym roku szkolnym kluczowe będzie "ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich", ochrona przed "zepsuciem duchowym"- Pierwszy sposób komentarza dla tych słów to hasło: "W...ać!", które było najczęściej skandowanym podczas Strajku Kobiet. Drugi to zdanie, z którymi na pewno by się pan katecheta (min. Czarnek) zgodził: "Światem kobiety jest jej mąż, jej rodzina, jej dzieci i dom". To powiedział w 1934 roku Adolf Hitler - powiedziała w TOK FM feministka Anna Dryjańska.
Zobacz wideo

Minister edukacji Przemysław Czarnek podpisał dokumenty dot. kierunków polityki oświatowej na nowy rok szkolny. Wśród nich znajdziemy choćby "wspomaganie roli rodziny", ale też "kształtowanie właściwych postaw". O jakie postawy chodzi? Wyjaśnił to w "Naszym Dzienniku" doradca min. Czarnka - dr Paweł Skrzydlewski. Jego zdaniem kluczowe jest "właściwe wychowanie kobiet, a mianowicie ugruntowanie dziewcząt do cnót niewieścich" i ochrona przed "zepsuciem duchowym kobiet".

- Te słowa można skomentować na trzy sposoby. Pierwszy to jedno słowo: "W...ać!", które było najczęściej skandowanym hasłem podczas Strajku Kobiet. Drugi to zdanie, z którymi na pewno by się pan katecheta (min. Czarnek) zgodził: "Światem kobiety jest jej mąż, jej rodzina, jej dzieci i dom". To powiedział w 1934 roku Adolf Hitler - powiedziała w TOK FM feministka Anna Dryjańska.

Trzeci sposób skomentowania słów doradcy ministra Czarnka dotyczył końca patriarchatu. - Panowie są po prostu przerażeni, bo świat, jaki znają, im się kończy. Kończą się pieniądze i pokłony. Jestem w stanie zrozumieć, że dla lobby jest to dosyć nieprzyjemna perspektywa, dlatego biorą na celownik kobiety i mówią te wszystkie podłe rzeczy o zepsuciu kobiet. Jedyna rzecz, która jest zepsuta, to system edukacji, na którego czele stoi ministrant - oceniła.

Jak dodała, kobiety mają prawo być, kim chcą - bez względu na to, jak wyobraża sobie to minister edukacji. - Dopiero zaczynamy odzyskiwać namiastkę poczucia własnej wartości, zniszczonych w nas przez właśnie takich facetów (jak Czarnek). Rodzice powinni uważać na to, co się będzie działo z ich dziećmi, a zwłaszcza z dziewczętami w szkole - zakończyła gościni Macieja Zakrockiego.

TOK FM PREMIUM