Gwałtowne burze i ulewy. IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego stopnia

Dla Mazowsza, województwa łódzkiego oraz wschodnich powiatów województwa wielkopolskiego IMGW wydało w środę ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem. Ulewne opady deszczu mogą wynieść lokalnie nawet do 90 mm, a porywy wiatru - do 120 km/h.
Zobacz wideo

IMGW podkreśla, że z uwagi na dynamiczną sytuację ostrzeżenia mogą być jeszcze aktualizowane.

Burze z gradem o różnej intensywności prognozowane są w środę na większości obszaru Polski. W ośmiu województwach - Małopolsce, województwie świętokrzyskim, na Śląsku i Opolszczyźnie, a także w Wielkopolsce, woj. kujawsko-pomorskim, na Warmii i Mazurach oraz w południowej części Pomorza - obowiązują ostrzeżenia stopnia drugiego. Dla pozostałego obszaru Pomorza oraz województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego wydano alert stopnia pierwszego.

Najtrudniejsza sytuacja ma być na Mazowszu, w województwie łódzkim oraz wschodnich powiatach województwa wielkopolskiego, dla których wydano alert najwyższego, trzeciego stopnia. Tam burzom towarzyszyć mają ulewne opady deszczu wynoszące przeważnie od 30 mm do 60 mm, choć lokalnie dochodzące aż do 90 mm (czyli 90 litrów na metr kwadratowy). Porywy wiatru wynieść mogą nawet 120 km/h. Miejscami padać będzie grad.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do mieszkańców wyżej wymienionych regionów rozsyła SMS-y z ostrzeżeniem. "Uwaga! Dziś w nocy i jutro rano (14/15.07), burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad" - głosi komunikat RCB.

Przypomniano równocześnie, że podczas burz należy znaleźć bezpieczne schronienie oraz zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Ostrzega także, że w związku z burzami możliwe będą podtopienia i przerwy w dostawie prądu.

Oprócz burz - groźny też upał

Jednocześnie - za wyjątkiem Dolnego Śląska oraz województwa zachodniopomorskiego - wciąż w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść do 33 stopni, a temperatura minimalna w nocy sięgnie 22 stopni Celsjusza.

DOSTĘP PREMIUM