Oberwanie chmury nad Warszawą. IMGW ostrzega przed kolejnymi gwałtownymi burzami

Przez Warszawę przetoczyła się w piątek rano gwałtowna burza. Towarzyszyły jej ulewy i silny wiatr. Wiele ulic znalazło się pod wodą, a kierowcy musieli borykać się z utrudnieniami w ruchu. IMGW ostrzega przed niebezpieczną pogodą także w dalszej części dnia.
Zobacz wideo

Burza dotarła do Warszawy około godziny 9 rano. Zrobiło się ciemno. Zaczął padać intensywny deszcz. Wiele ulic szybko zostało podtopionych, zwłaszcza na Mokotowie czy Ochocie. Jak opisuje portal tvnwarszawa.pl, zalana została m.in. ulica Rzymowskiego w rejonie Galerii Mokotów, gdzie kierowcy mieli do dyspozycji tylko jeden pas (reszta stała się nieprzejezdna). Zalane zostały też przystanki komunikacji miejskiej.

Ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega w piątek przed burzami z gradem na wchodzie i właśnie w centrum kraju. W tych rejonach miejscami może spaść do 50 litrów wody na mkw., a porywy wiatru osiągną 100 km/h. Miejscami może spaść grad.

Intensywne opady przechodzą przez Polskę od kilku dni. Wciąż w wielu regionach trwa usuwanie skutków czwartkowych burz. Tego dnia - w związku z wyładowaniami atmosferycznymi strażacy podjęli ponad siedem tysięcy interwencji. Najwięcej z nich dotyczyło województwa łódzkiego (2159) oraz mazowieckiego (1477).

Jak wynika z danych przedstawionych na Twitterze przez Grzegorza Świszcza z RCB, w tych samych województwach panuje też najtrudniejsza sytuacja, jeśli chodzi o dostęp do prądu. "Skutki burz - dostaw prądu pozbawionych jest 56 545 odbiorców (woj.: mazowieckie - 22 307, łódzkie - 21 236, świętokrzyskie - 1 994, kujawsko- pomorskie - 5 180, podlaskie - 2 884 i śląskie - 2 029). Uszkodzonych zostało 389 budynków" - napisał w piątek Świszcz.

Jak dodał, doszło także do ewakuacji 11 obozów harcerskich.

TOK FM PREMIUM