Pogoda w niedzielę. Burze z gradem i silny wiatr. IMGW wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed burzami z gradem głównie w północno-wschodniej, wschodniej i południowo-wschodniej Polsce.
Zobacz wideo

Ostrzeżenia przed burzami oraz burzami z gradem są aktualne w godzinach porannych w województwie podlaskim, we wschodnich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego, a także w niektórych powiatach w Małopolsce i na Śląsku. 

Natomiast w województwach lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim, do wieczora, a miejscami do rana w poniedziałek, mogą wystąpić burze gradem, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru do 70 km/h.

Prognoza pogody na niedzielę 

W niedzielę we wschodniej części kraju może być już 21 stopni w momencie wschodu słońca i wysoka temperatura w tym rejonie będzie utrzymywać się do końca dnia. Upał odpuści na zachodzie. Tam termometry pokażą do 24 stopni - przekazała PAP synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. 

Poinformowała, że w niedzielę we wschodniej części kraju wysokie temperatury będą odczuwalne od świtu. 

- Noc była upalna, a podczas wschodu słońca w niedzielę termometry pokazały od 16 do 21 stopni. Wysokiej temperaturze towarzyszyły lokalne opady deszczu -podała Grażyna Dąbrowska. 

Ekspertka podała, że trzydziestostopniowy upał pozostanie na wschodzie kraju, głównie na jego południowo-wschodnich krańcach. W centrum termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą 27-28 stopni, a na zachodzie do 24 stopni. 

- Spodziewamy się burz w południowo-wschodniej części kraju, lokalnie burz z gradem. Opady będą mniejsze niż w sobotę, do 50-60 mm. Szczególnie zagrożone nagłymi zmianami pogody są Karpaty, północna część woj. małopolskiego, północna część Podkarpacia i całe woj. Lubelskie - przekazała Grażyna Dąbrowska. Podczas burz mogą wystąpić porywy wiatru do 90, a lokalnie nawet do 100 km/h. 

Synoptyk IMGW przekazała, że w kolejnych dniach temperatura będzie się obniżać.

DOSTĘP PREMIUM