Krzysztof Woźniak o tragicznym wypadku w centrum Warszawy: "Splot wielu patologii drogowych"

Po tragicznym wypadku w Warszawie - na ulicy Marszałkowskiej - rozgorzała dyskusja dotycząca przekraczania jezdni przez osoby z niepełnosprawnościami. - Co do zasady, mogą przekraczać jezdnię w tych samych miejscach, w których mogą to robić po prostu piesi. Tutaj ustawodawca nie dał większych kompetencji. Odniósł się jednak do kwestii związanej z zachowaniem kierującego - tłumaczy dziennikarz TOK FM.
Zobacz wideo

Nie milkną echa tragicznego w skutkach potrącenia pieszego, do którego doszło niedawno w Warszawie.  Na ulicy Marszałkowskiej (na wysokości ulicy Złotej) kierowca kierujący białym porsche śmiertelnie potrącił pieszego. Stołeczna policja podała, że "pieszy przechodził przez ulicę w niedozwolonym miejscu i wszedł pod przejeżdżający ul. Marszałkowską samochód marki Porsche". Kierujący usłyszał już zarzuty.

Na komunikat policji o tym, iż 50-latek przechodził w miejscu niedozwolonym zareagowali aktywiści z warszawskiego stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Przypomnieli przepisy dotyczące ruchu drogowego -  art. 26 pkt. 7: W razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia.

Czy osoby z niepełnosprawnościami mają szczególne przywileje przy przechodzeniu przez jezdnię? - Co do zasady, osoby z niepełnosprawnościami mogą przekraczać jezdnię w tych samych miejscach, w których mogą to robić po prostu piesi. Tutaj ustawodawca nie dał większych kompetencji. Odniósł się jednak do kwestii związanej z zachowaniem kierującego. Widząc osobę z niepełnosprawnościami, która używa jakiegoś wyraźnego znaku, lub o wyraźnych ograniczeniach ruchowych, musi zatrzymać pojazd, żeby umożliwić takiej osobie przejście przez jezdnię - tłumaczy Krzysztof Woźniak, prowadzący w TOK FM audycje Skołowani i Przewodnik Drogowy.

- Nawiązując do wypadku w Warszawie, widzę tutaj splot wielu patologii drogowych - kontynuuje.

Posłuchaj całego komentarza:

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM