Onet: Watykańska komisja zakończyła badać sprawę kard. Dziwisza. Jakie wnioski?

Specjalna watykańska komisja zakończyła badać sprawę kardynała Stanisława Dziwisza i nie dopatrzyła się żadnych zaniedbań - informuje Onet. Powołany przez papieża nieformalny zespól zajmował się problemem ewentualnego tuszowania pedofilii przez kardynała gdy był metropolitą krakowskim.
Zobacz wideo

Szef komisji - włoski kardynał Angelo Bagnasco w połowie czerwca specjalnie przyjechał do Polski, by przesłuchać kluczowych świadków. Rozmawiał m.in. z księdzem Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim, który oskarżał kardynała Dziwisza o brak reakcji na informacje o przypadkach molestowania.

Onet ustalił, że krakowska kuria przedstawiła dokumenty, z których wynika, że w czasach, gdy kierował nią Stanisław Dziwisz, zarejestrowano tam siedem spraw księży wykorzystujących seksualnie nieletnich. Wg dokumentu wszystkie te sprawy zostały zgłoszone do Watykanu. "W związku z tym nie dopatrzono się w tym zakresie zaniedbań" - podaje Onet.

Sprawa kardynała Dziwisza

Oskarżenia wobec kardynała Stanisława Dziwisza pojawiły się po emisji reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" w TVN24. W materiale, który ukazał się w listopadzie 2020 r, przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące, że kardynał Stanisław Dziwisz, uczestniczył m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. Chodzi m.in. o sprawę molestowania w Legionie Chrystusa i o sprawę oskarżonego o pedofilię amerykańskiego kardynała Theodore'a McCarricka.

DOSTĘP PREMIUM