Syn Mariana Banasia zatrzymany przez CBA. Ma usłyszeć zarzuty

CBA poinformowało, że zatrzymało społecznego doradcę prezesa NIK - Jakuba B. Marian Banaś na Twitterze potwierdził, że chodzi o jego syna. "Został dziś zatrzymany (...) gdy w towarzystwie małżonki wracał z urlopu" - napisał szef Najwyższej Izby Kontroli.

CBA - w rozesłanym mediom komunikacie - podało, że zatrzymało dwie osoby: społecznego doradcę prezesa NIK Jakuba B oraz dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G.

Zatrzymania, jak poinformowali funkcjonariusze, są związane ze śledztwem dotyczącym "składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną", które prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku

Prezes NIK Marian Banaś potwierdził na Twitterze, że chodzi o jego syna. "Mój syn został dziś zatrzymany ok. godziny 13:30 na lotnisku Kraków Balice, gdy w towarzystwie małżonki wracał z urlopu. Zatrzymania dokonali funkcjonariusze krakowskiej delegatury CBA" - napisał. 

CBA zapowiada "kolejne czynności"

Po zakończeniu czynności procesowych zatrzymani mężczyźni mają zostać przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie mają usłyszeć zarzuty.

"Materiał zgromadzony przez śledczych wskazuje, że Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie kilkukrotnie ujawnił osobie nieuprawnionej informacje, które uzyskał w toku prowadzonych czynności służbowych, przekraczając tym samym swoje uprawniania. Ustalono ponadto, że uzyskawszy informacje o popełnieniu przestępstw nie dopełnił ciążących na nim obowiązków i nie zawiadomił właściwych organów" - podało CBA. 

"Jak ustalono, drugi z zatrzymanych kilkukrotnie posługiwał się poświadczającymi nieprawdę dokumentami w toku prowadzonych rozliczeń z krakowskimi Urzędami Skarbowymi, jak również w celu uzyskania dofinansowania z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Śledztwo jest w toku. Planowane są kolejne czynności" - czytamy na końcu komunikatu. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM