"Już teraz dla ziemniaka w Polsce robi się zbyt ciepło". Jak zmiany klimatu zmienią nasz jadłospis?
Od kilku lat jednym z największych wyzwań dla polskich rolników jest susza. Występuje praktycznie co roku, jeśli nie na terenie całego kraju, to w części województw. Europejskiej Agencji Środowiska już kilka lat temu w raporcie ostrzegała, że uprawom rolniczym poza suszami zagrażają fale bardzo wysokich temperatur i powodzie. Wszystkie te zjawiska to skutek zmian klimatycznych.
Jak ostrzegał w TOK FM prof. Bogdan Chojnicki, katastrofa klimatyczna może spowodować, że niedługo niektórych warzyw nie będzie można uprawiać w Polsce.
- Np. dla ziemniaka w Polsce robi się zbyt ciepło. Ziemniak jest zagrożony. Już teraz zaczynają go wypierać inne rodzaje warzyw. Mamy np. kukurydzę, która jest odporna na upały i nawet sobie dobrze radzi z niedoborami wody. Chociaż proszę spojrzeć na pola wokół nas, są miejsca na zachodzie kraju, gdzie nawet ona walczy o przetrwanie. Mówi się też o słoneczniku i o soi. Z tym że tutaj wymagania glebowe tych upraw będą nas ograniczać - tłumaczył ekspert z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
"Wkrótce produkcja żywności może być tam nie tyle utrudniona, co niemożliwa"
- Wzrost temperatury ma miejsce we wszystkich krajach. W tych południowych jest skrajnie duży. To oznacza, że wkrótce produkcja żywności może być tam nie tyle utrudniona, co niemożliwa. A ponieważ rynek żywnościowy jest globalny, to każde jego zaburzenia mają konsekwencje też dla Polaków. Widać, że nasze rolnictwo będzie stawiane przed nowymi wyzwaniami - podkreślił prof. Chojnicki w rozmowie z Maciejem Głogowskim.
Ekspert zwrócił uwagę na to, że obecnie na świecie produkujemy tak dużo żywności, jak tylko to możliwe, a populacja ludzi i jej potrzeby gwałtownie rosną. - Zaburzenia produkcji żywności są naprawdę bardzo poważnym problemem i pogrążają cały system. Obawiam się, że globalna zmiana pogorszy nasze funkcjonowanie - stwierdził.
Gość TOK FM cytował dane dotyczące wydatków na żywność. W Polsce obecnie wydajemy na to 20-30 proc. naszych dochodów. Dla porównania w Afryce Północnej, gdzie zmiany klimatyczne wywarły większy wpływ na rolnictwo, ludzie wydają ok. 80 proc. dochodów na żywność. Trzeba brać pod uwagę, że taki scenariusz może czekać cały świat.
-
"Wara od mojej ręki i portfela". Dlaczego 36 proc. młodych mężczyzn ruszyło za Konfederacją?
-
Przywódca zbrodniczego reżimu był "przydatny" Janowi Pawłowi II. W tle "sponsoring" Kościoła
-
Ogródek działkowy lekiem na galopujące ceny warzyw i owoców? "Są oferty i za 150 tys. albo 200 tys. złotych"
-
Katolicka "sekta" w Częstochowie. "Wieczorem wybuchały krzyki dzieci, płacz i odgłosy uderzeń"
-
Molestował nieletnich i współpracował z SB. Kim był "bankier" Jana Pawła II? "Żył jak pączek w maśle"
- Nowy tydzień przyniesie zdecydowaną zmianę pogody. "Będziemy musieli pogodzić się z powrotem zimy"
- Putin znów grozi bronią jądrową. Jak odpowie NATO? Gen. Bieniek wskazuje: To na pewno rzecz, która będzie rozpatrywana
- Tusk: Jesteś katolikiem? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację
- Frekwencja może przesądzić o wyniku wyborów. "Do urn częściej chodzą starsi niż młodsi"
- Rosja ma rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi. Putin porozumiał się z Łukaszenką