"Sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą". Szef MSWiA dziękuje za "profesjonalne działanie"

Sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą, a państwo polskie jest przygotowane na każdy scenariusz rozwoju sytuacji - ocenił w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński. W ubiegłym tygodniu Straż Graniczna informowała o zatrzymaniu dużych grup migrantów, które przedostały się z terenu Białorusi.
Zobacz wideo

"Sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą. Wszystkim strzegącym naszego bezpieczeństwa na granicy dziękuję za profesjonalne działanie. Państwo polskie jest przygotowane na każdy scenariusz rozwoju sytuacji" - poinformował w czwartek na Twitterze szef MSWiA Mariusz Kamiński.

W ubiegłym tygodniu Straż Graniczna informowała o zatrzymaniu dużych grup migrantów, które nielegalnie przedostały się z terenu Białorusi. Jak informowała w piątek rzeczniczka komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz, funkcjonariusze Podlaskiego OSG z placówki w Nowym Dworze zatrzymali 71 osób. Wcześniej zatrzymano niewiele mniejszą grupę cudzoziemców z Iraku, liczącą 62 osoby.

Jak wynika ze statystyk Podlaskiego Oddziału SG, od początku roku funkcjonariusze tego oddziału na polsko-białoruskiej granicy zatrzymali 871 osób, które nielegalnie przekroczyły tę granicę. W całym ubiegłym roku było to łącznie 114 osób.

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik mówił w minionym tygodniu w mediach o wzmożonych w ostatnich dniach zatrzymaniach nielegalnych migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Rząd - jak mówił Wąsik - traktuje to jako reakcję na udzielenie pomocy białoruskiej sprinterce, Kryscinie Cimanouskiej. W ocenie Wąsika, władze Białorusi posługują się migrantami jako "żywą bronią".

DOSTĘP PREMIUM