Dwuletnia dziewczynka znaleziona w oknie życia w Częstochowie

Dziecko podrzucono do okna życia w miniony poniedziałek. - Dziewczynka trafiła do szpitala na badania, z pierwszych informacji wynikało, że jest zdrowa - poinformowała rzeczniczka częstochowskiej policji.

O znalezieniu dziewczynki poinformował na swoim facebookowym profilu dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ks. Marek Bator. "W oknie życia zostawiono dziewczynkę 2,5-letnią. Jest zdrowa, a obecnie znajduje się pod dobra opieka sióstr" – napisał.

Jak powiedziała PAP we wtorek rzeczniczka częstochowskiej policji podkomisarz Sabina Chyra-Giereś, zgłoszenie o odnalezieniu dziecka spłynęło w poniedziałek wieczorem. - Dziewczynka trafiła do szpitala na badania, z pierwszych informacji wynikało, że jest zdrowa" – wskazała policjantka.

Policja podejmuje w takich sytuacjach standardowe czynności: przede wszystkim sprawdza, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka i ustala jego tożsamość. Materiały trafiają do prokuratury i sądu rodzinnego, który podejmuje decyzje dotyczące jego przyszłości.

Jak przypomina częstochowska "Gazeta Wyborcza", pozostawienie dziecka w oknie życia nie wiąże się z odpowiedzialnością karną - nie mają w takich przypadkach zastosowania przepisy Kodeksu karnego mówiące o porzuceniu czy narażaniu dziecka na niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

Pierwsze dziecko – ok. trzymiesięczny chłopczyk - został zostawiony w częstochowskim oknie życia w końcu maja 2010 r.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM