Usnarz Górny. Ile osób wciąż koczuje na granicy? Padają sprzeczne liczby

Straż Granicza poinformowała, że w okolicy Usnarza Górnego koczuje obecnie 24-osoba grupa. Wcześniej Fundacja Ocalenie podawała, że grupa liczy około 10 osób. "Część osób została zabrana przez straż białoruską, a kilka nowych dowiezionych. Strona Białorusi kilkukrotnie dostarczała dziś grupie żywność, napoje i papierosy" - twierdzi Straż Graniczna.
Zobacz wideo

Początkowo Fundacja Ocalenie informowała, że z grupy 32 osób, które koczują na polsko-białoruskiej granicy w Usnarzu Górnym, zostało najprawdopodobniej tylko 10. Wcześniej wojsko odepchnęło wszystkich, dziennikarzy, mieszkańców i Fundację Ocalenie, 300 metrów od granicy. "Część osób z Usnarza prawdopodobnie nie wytrzymała nieludzkich warunków, jakie rękami straży granicznej ufundowało im polskie państwo. Próbujemy dowiedzieć się więcej" - czytamy we wpisie Ocalenia. Chwilę później jednak dodano, że "nie widać wszystkich", w związku z czym trudno stwierdzić, czy rzeczywiście zostało 10 osób. 

W niedzielę po południa Straż Graniczna podała na Twitterze, że w okolicach Usnarza Górnego koczują 24 osoby. "Po stronie białoruskiej na wysokości m. Usnarz Górny znajduje się obecnie grupa 24 os. (20 m. i 4 k.), nie ma wśród nich dzieci. Część osób została zabrana przez straż białoruską, a kilka nowych dowiezionych. Strona Białorusi kilkukrotnie dostarczała dziś grupie żywność, napoje i papierosy" - poinformowali pogranicznicy. 

W kolejnym Tweecie SG poinformowała, że po stronie białoruskiej przygotowano miejsce na spotkanie z mediami. "Służby graniczne Białorusi zaprosiły dziś białoruskie media na spotkanie z koczującymi cudzoziemcami. Miejsce koczowiska zostało wcześniej przygotowane do nagrań telewizyjnych. Część osób została zabrana, a nowe przywiezione. Obecnie po stronie Białorusi znajdują się 24 osoby" - poinformowała SG.

Polska Straż Graniczna informowała poza tym, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 tys. 350 próbom pogranicznicy zapobiegli.

TOK FM PREMIUM