"Nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m". Min. Błaszczak o "inwestycji" na granicy Polski i Białorusi

Na granicy z Białorusią powstanie nowy płot o wysokości 2,5 metra - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Przekazał też, że będzie więcej żołnierzy zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej.
Zobacz wideo

"Na granicy z Białorusią powstanie nowy, solidny płot o wysokości 2,5 m. Więcej żołnierzy będzie zaangażowanych w pomoc Straży Granicznej. Wkrótce przedstawię szczegóły dotyczące dalszego zaangażowania Sił Zbrojnych RP" - napisał Błaszczak na Twitterze.

Szef resortu obrony narodowej informował w piątek, że w Wojsko Polskie wspólnie ze Strażą Graniczną patroluje odcinek graniczny z Białorusią. "Dziś w operacji udział bierze ponad 900 żołnierzy. W razie potrzeby jesteśmy w stanie natychmiast zwiększyć zaangażowanie" - pisał minister na Twitterze.

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów. Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. Litwini unoszą migrantów m.in. w tworzonych na bieżąco obozach - osobnych dla mężczyzn oraz kobiet, dzieci i rodzin.

Strach przed uchodźcami 

Od blisko dwóch tygodni w okolicach Usnarza Górnego na polsko-białoruskiej granicy koczują migranci, którzy domagają się ochrony międzynarodowej. Polskie służby nie ich nie wpuszczają i nie respektują ich wniosków o azyl. Utrudniają też organizacjom pozarządowym kontakt z cudzoziemcami. MSWiA wydało rozporządzenie, które pozwala służbom zawracać do linii granicy cudzoziemców przekraczającym granicę w niedozwolonym miejscu.

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, zapowiadał w tym kontekście na Twitterze, że po polskie stronie granicy zostanie rozciągniętych 150 km zasieków z drutu kolczastego.  

DOSTĘP PREMIUM