Komisja Europejska zabrała głos w sprawie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

"Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie" - przekazała Komisja Europejska, odnosząc się do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
Zobacz wideo

Informacje przekazał jeden z rzeczników Komisji Christian Wigand, pytany o reakcję Unii na sytuację kilkudziesięciu migrantów na polsko-białoruskiej granicy. Ci od kilkunastu dni czekają na wpuszczenie do Polski. Staż Graniczna nie zgadza się, by złożyli w naszym kraju wnioski o azyl.

- Przede wszystkim jeszcze raz powtórzę, że stanowczo odrzucamy próby instrumentalizacji ludzi do celów politycznych. Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób podżegania lub przyzwolenia na nielegalną migrację do Unii Europejskiej przez państwa trzecie - odpowiedział Wigand.

Jak dodał, "potrzebne jest zarówno uporządkowane, solidne zarządzanie granicami, jak i pełne poszanowanie podstawowych praw migrantów". - To jedyny skuteczny i humanitarny sposób zarządzania migracją - zaznaczył.

Dodał, że Komisja ściśle współpracuje z władzami Polski, "aby wspierać je w skutecznym zarządzaniu granicami na granicy zewnętrznej, zgodnie z prawem UE, z pełnym poszanowaniem podstawowych praw człowieka i zapewnieniem skutecznego dostępu do procedury azylowej".  

 

DOSTĘP PREMIUM