Swiatłana Cichanouska o kryzysie migracyjnym: "Celowe działanie Łukaszenki"

To celowe działanie Łukaszenki - mówiła białoruska prezydentka elekta Swiatłana Cichanouska o obecnym kryzysie migracyjnym na granicach Unii Europejskiej w nagraniu skierowanym do uczestników Campus Polska Przyszłości.
Zobacz wideo

Na zorganizowanym przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego spotkaniu tysiąca młodych ludzi w Olsztynie w ramach Polska Campus Przyszłości głos zabrała białoruska prezydentka elekta Swiatłana Cichanouska.

Przypomniała, że niemal dokładnie roku Alaksandr Łukaszenko sfałszował wynik wyborów prezydenckich, które Swiatłana Cichanouska prawdopodobnie wygrała. Mówiła o fali gigantycznych protestów przeciwko reżimowi, które przetoczyły się przez Białoruś, brutalnych represjach, tysiącach zatrzymanych i więzionych działaczy opozycji. Zwróciła także uwagę na ostatnie działania władz w Mińsku.

- Łukaszenko rozpoczął akcję masowego przerzutu migrantów przez Białoruś, aby wywołać kryzys na granicach z Litwą i Polską i sprowokować Unię Europejską - oceniła.

Swiatłana Cichanouska mówiła także o budzącym się społeczeństwie obywatelskim w Białorusi i szansie jaką są dla jej ojczyzny młodzi ludzie. Ale jak podkreślała potrzebują pomocy Europy w walce o demokrację.

DOSTĘP PREMIUM