Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat. "Najbardziej będą narzekali ci, którzy są kupowani podwyżkami płacy minimalnej"

W sierpniu ceny w Polsce rosły w tempie 5,4 procent (rok do roku) - podał Główny Urząd Statystyczny. Jeszcze w lipcu inflacja wynosiła równo pięć procent. Skąd ten rekordowy wynik?
Zobacz wideo

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 5,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To najwyższa od 20 lat inflacja w Polsce. Skąd ten rekordowy wynik? Zdaniem ekonomistów, w dużym stopniu złożyły się na to rosnące ceny żywności, energii i taryf wodnych.

- Niepokoi mnie w tej ewidentnie nakręcającej się inflacji to, że zwykle w sierpniu ceny były niższe niż w pozostałych miesiącach - powiedziała reporterowi TOK FM dr Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego.

Z kolei zdaniem ekonomisty PKO Kamila Pastora, w dalszym ciągu powinny rosnąć też ceny w branżach, które doświadczyły skokowego wzrostu popytu po ostatnim luzowaniu restrykcji: gastronomii, hotelarstwie i rekreacji. W ocenie analityka wysoka inflacja będzie się utrzymywać przez wiele miesięcy. - Spodziewamy się, że inflacja CPI pozostanie w okolicy 5 proc. do końca 2021 r. z lokalnym jej szczytem w grudniu. W kolejnym roku powinna się nieco obniżyć, ale nadal pozostawać na podwyższonym poziomie. Przewidujemy, że w 2022 r. może średnio wynieść 3,7 proc. - stwierdził Kamil Pastor.

Jak dodał bankowiec Piotr Czarnecki, część odpowiedzialności za wysoką inflację leży też po stronie rządzących. - Paradoksem jest, że najbardziej na nią będą narzekali ci, którzy są teraz "kupowani" podwyżkami płacy minimalnej, która ma jeszcze wzrosnąć od 1 stycznia 2022 roku - stwierdził. Ekspert podkreślał, że rosnąca płaca minimalna kreuje i będzie kierować pewne oczekiwania. - To będzie bardzo niedobra spirala, to się może wymknąć spod kontroli - przestrzegał.

W porównaniu do innych europejskich krajów, Polska konsekwentnie pozostaje inflacyjnym wiceliderem. Szybciej niż w Polsce ceny rosną dziś tylko w Estonii.

TOK FM PREMIUM