Podtopienia i wzbierające rzeki. W Krakowie pogotowie przeciwpowodziowe

We wtorek strażacy odnotowali prawie 2 tysiące interwencji związanych z opadami deszczu oraz silnym wiatrem - przekazał bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwie śląskim. Prezydent Krakowa ogłosił w mieście pogotowie przeciwpowodziowe.

Jak poinformował bryg. Karol Kierzkowski, w ciągu ostatniej doby strażacy odnotowali w całym kraju 1999 interwencji związanych z opadami deszczu oraz silnym wiatrem. Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie województwa śląskiego - 558. Strażacy najczęściej interweniowali w powiatach: będzińskim, żywieckim, bielskim, gliwickim oraz w Mysłowicach. Na 26 wodowskazach w województwie śląskim przekroczony jest stan ostrzegawczy, a na 10 stan alarmowy.

Poza Śląskiem najgorsza sytuacja była w województwie małopolskim - 476 interwencji, świętokrzyskim -  406 oraz łódzkim - 193.

Nikt nie został ranny. - Na południu Polski notowano wezbrania w lokalnych rzekach z przekroczeniem stanów alarmowych oraz ostrzegawczych związane z opadami deszczu - zaznaczył strażak.

Pogoda. W Krakowie pogotowie przeciwpowodziowe

Niebezpieczna sytuacja jest w Krakowie. Prezydent Jacek Majchrowski wprowadził na  całego miasta pogotowie przeciwpowodziowe.

Najtrudniejsza sytuacja - tak, jak podczas poprzednich nawałnic - jest w Bieżanowie.

W Krakowie z powodu opadów deszczu doszło do wielu utrudnień w ruchu. Zalane były drogi, autobusy kierowano na objazdy.

W Małopolsce stany alarmowe przekroczone są między innymi na Czarnym Dunajcu w Nowym Targu, Skawie i Strzyszawce w Suchej Beskidzkiej.

IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla czterech województw.

Najwyższy, trzeci stopień alertu wydano dla powiatów cieszyńskiego, bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego, wadowickiego, myślenickiego, suskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. IMGW ostrzega na tym terenie przed intensywnymi opadami deszczu. Całkowita suma opadów może wynieść miejscami do 90 do nawet 110 litrów wody na mkw.

Niższy, drugi stopień ostrzeżeń wydano dla województwa śląskiego i północno-wschodniej części województwa małopolskiego. Na tym obszarze, całkowita suma opadów może wynieść od 40 do 60 litrów wody na mkw.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnym deszczem obowiązują dla województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego (woj. małopolskie). Prognozowana wysokość opadów może tu wynieść miejscami od 20 do 40 litrów wody na mkw.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM