Aktywiści z Greenpeace blokują ministerstwo Sasina. "Dość gadania, czas działać!"

Aktywiści Greenpeace zablokowali kontenerami wejście do gmachu Ministerstwa Aktywów Państwowych w Warszawie. Domagają się od rządu wyznaczenia roku 2030 jako najpóźniejszej daty odejścia Polski od węgla.
Zobacz wideo

Ponad 100 osób od wczesnych godzin rannych blokuje wejście do resortu aktywów państwowych, domagając się od rządu wyznaczenia roku 2030 jako najpóźniejszej daty odejścia Polski od węgla. "Dziś ministerstwo będzie nieczynne" - zapowiadają działacze Greenpeace.

Wejście do ministerstwa zablokowali kontenerami m.in. z napisami: "Dość gadania" i "Mamy dość", a uliczki dojazdowe do resortu blokuje samochód z banerem: "Dość gadania. Czas działać" oraz aktywiści z hasłami: "Polska bez węgla 2030", "Sprawiedliwa transformacja teraz" czy "Wszystkie dla klimatu".

Działacze Greenpeace tłumaczą, że to właśnie w MAP zapadają decyzje dotyczące energetyki i górniczych spółek, a szef resortu, wicepremier Jacek Sasin ma możliwość podjęcia decyzji o sprawiedliwej transformacji.

- W polskiej energetyce trwa pożar i jedyną szansą na jego ugaszenie jest przyjęcie planu szybkiego odejścia od węgla - przekonuje Joanna Flisowska, szefowa działu klimat i energia w Greenpeace. - Mamy tego już dość, podobnie jak mamy dość czczego gadania polityków. Chcemy zobaczyć skuteczne działania na rzecz klimatu - dodaje.

DOSTĘP PREMIUM