CBA zatrzymało byłą wiceprezydent Krakowa i szefów Izby Przemysłowo-Handlowej. Mają usłyszeć zarzuty

Centralne Biuro Antykorupcyjne, we wspólnej akcji z policją, zatrzymało pięć osób, które miały wręczać i przyjmować łapówki w zamian za korzystne rozstrzygnięcia spraw administracyjnych w Krakowie - dowiedziała się PAP. Zatrzymano m.in. byłą wiceprezydent miasta i szefów Izby Przemysłowo-Handlowej.
Zobacz wideo

Wydział Komunikacji społecznej CBA poinformował, że do zatrzymań doszło w czwartek (9 września). Wśród zatrzymanych są: prezydent i dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, były dyrektor wydziału planowania przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa oraz zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

W ocenie śledczych była zastępczyni prezydenta Krakowa wykorzystywała swoje wpływy w poszczególnych wydziałach krakowskiego magistratu tak, aby pracownicy tych urzędów wydawali korzystne rozstrzygnięcia dla deweloperów obsługiwanych przez konkretną, prywatną spółkę.

Zatrzymani mają usłyszeć zarzuty korupcyjne obejmujące lata 2018-19. Wydział zaznaczył, że są to pierwsze zatrzymania w tej sprawie, ale planowane są kolejne czynności. Nadzór nad postępowaniem sprawuje Prokuratura Okręgowa w Krakowie.

"Nie mamy wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ściągania"

Polska Agencja Prasowa opublikowała oświadczenie Urzędu Miasta Krakowa. W piśmie poinformowała, że "nie posiada wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ściągania".

W oświadczeniu zadeklarowano "wolę pełnej współpracy zarówno z prokuraturą prowadzącą śledztwo, jak i z CBA", a także wyrażono nadzieję, że "jakiekolwiek wątpliwości dotyczące działalności pracowników samorządowych zostaną jak najszybciej wyjaśnione". "Nie przesądzamy o winie, jednak ze względu na dobro śledztwa i Pani Dyrektor (z-cy dyrektora zarządu dróg - PAP), do czasu wyjaśnienia sprawy zostanie ona przesunięta na inne stanowisko" - czytamy w oświadczeniu.

TOK FM PREMIUM