Mieszkańcy ośrodków dla cudzoziemców? W większości kobiety i dzieci - wynika z danych urzędowych

Chodzi o ośrodki otwarte, do których trafiają m.in. osoby, które starają się w Polsce o status uchodźcy. Rzecznik Praw Obywatelskich właśnie dostał dane z Urzędu do Spraw Cudzoziemców dotyczące ewakuowanych do Polski Afgańczyków.
Zobacz wideo

O tym, że migrantów w Polsce jest coraz więcej, wynika m.in.z  danych Straży Granicznej, której podlegają ośrodki strzeżone. Większość miejsc jest w nich zajęta.

Zdecydowanie więcej osób niż jeszcze kilka czy kilkanaście miesięcy temu jest również w otwartych ośrodkach dla cudzoziemców. Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek chciał wiedzieć, ilu podopiecznych mają poszczególne ośrodki i na co mogą w nich liczyć.

Z informacji uzyskanych od szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Jarosława Szajnera wynika, że pod opieką UdSC  przebywa nieco ponad 1100 osób, w tym 113 osób ewakuowanych w ramach współpracy z NATO (przebywają w hotelu w Poznaniu) oraz kilkadziesiąt osób zamieszkujących poza ośrodkami. - Według danych na 08 września 2021 r. z 1025 osób ewakuowanych, 668 obywateli Afganistanu złożyło wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej - czytamy w odpowiedzi udzielonej RPO.

Wśród podopiecznych ośrodków jest bardzo duża grupa kobiet i dzieci. - Trudno mówić, że to potencjalni terroryści czy ogromne zagrożenie dla Polski - mówi nam przedstawicielka jednej z organizacji pozarządowych (prosi o niepodawanie nazwiska), która zna sytuację w ośrodkach.

Dane Urzędu do Spraw CudzoziemcówDane Urzędu do Spraw Cudzoziemców Urząd do Spraw Cudzoziemców

Migranci, którzy trafili do Polski, musieli odbyć 10-dniową kwarantannę. Potem powinni trafić do ośrodków, ale w nich - zaczyna brakować miejsc. - Ze względu na wyczerpującą się liczbę wolnych miejsc w ośrodkach Urzędu podjęto decyzję o tymczasowym pozostawieniu osób w dwóch obiektach, w których osoby odbywały kwarantannę: "Zajazd pod Dębem" w Dębe Wielkie oraz w ośrodku ZHP w Starej Dąbrowie - czytamy w piśmie z Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Szef UdSC informuje, że cudzoziemcy dostali informację m.in. o przysługujących im prawach, przepisach regulujących udzielenie ochrony międzynarodowej, organizacjach świadczących bezpłatną pomoc prawną czy o braku odpowiedzialności ośrodka za przechowywane przez cudzoziemca pieniądze lub inne przedmioty. Jest w nich mowa również o konieczności szczepienia małoletnich dzieci, o zasadach obowiązujących w polskiej szkole czy o zapisywaniu dzieci do szkół. Wszystkie te informacje - jak twierdzą urzędnicy - znalazły się w materiałach zrozumiałych dla cudzoziemców, przetłumaczonych na język dari/pasztu (języki używane przez Afgańczyków).

DOSTĘP PREMIUM