Minister ogłasza porozumienie z ratownikami. Protest medyków trwa. "Środowisko nie identyfikuje się"

Jest porozumienie Ministerstwa Zdrowia z ratownikami medycznymi - ogłosił Adam Niedzielski. Zapowiedział też, że "w partnerskim ujęciu" chce rozmawiać z medykami protestującymi w tzw. "białym miasteczku". Protestujący przedstawiciele innych grup pracowników służby zdrowia nie kończą akcji.
Zobacz wideo

Adam Niedzielski poinformował, że zawarto trójstronne porozumienie między ministrem zdrowia, Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych i Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ. - Przez wiele godzin, bodajże siedem, toczyły się rozmowy dotyczące różnych postulatów stawianych przez ratowników, ale też pracodawców zawiązanych ze stacjami ratownictwa medycznego - powiedział Niedzielski.

Minister  podkreślił, że rozmowy toczyły się w atmosferze "dużej odpowiedzialności" każdej ze strony. - Była determinacja, by rozwiązywać problem. Rozmowy toczyły się od wielu tygodni i dotyczyły nie tylko kwestii finansowych, ale także kwestii merytorycznych, zmian ustawowych dotyczących systemu ratownictwa - wskazał. - Rozmowy toczyły się w charakterze trójstronnym, to ważne, by problemy rozwiązywać z komitetem strajkowym, ze związkami zawodowymi, ale także z pracodawcami – zaznaczył.

- W kontekście zwiększającej się czwartej fali zakażeń covidowych to bardzo dobra informacja, bo to oznacza, że nie będzie problemów, z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie, mówię o braku obsad zespołów ratownictwa medycznego - oświadczył. 

Jednak protestujący w "białym miasteczku" medycy patrzą na sytuację nieco inaczej. Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia poinformował na Twitterze, że porozumienie zostało podpisane z jednym związkiem ratowników medycznych. "Natomiast większość środowiska nie identyfikuje się z tym podpisem. Dziś kontynuacja protestu!" - czytamy we wpisie. 

- Nie zgadzamy się na to, co się wydarzyło. Informacja o tym, że będą nieobsadzone karetki, pozostaje w mocy. W najbliższych tygodniach wejdą w życie wypowiedzenia. Porozumienie zostało podpisane mimo niezgody ratowników niezrzeszonych z panem Dymonem - mówił podczas konferencji w "białym miasteczku" Bartłomiej Matyszewski, ratownik medyczny. 

"Propozycje zostaną przedstawione jutro" 

Na konferencji minister Niedzielski mówił również o tym, jak ma wyglądać dialog resortu z protestującymi w "białym miasteczku" - Konkretne propozycje zostaną przestawione jutro. Chcemy, aby rozmowy były prowadzone w partnerskim ujęciu, a nie za pomocą kamer. Myślę, że wczorajsze spotkanie pokazuje, że pewnego rodzaju wyciszenie służy tworzeniu lepszej atmosfery - powiedział.

Szef MZ wyjaśnił, że "to, co będziemy się starać proponować drugiej stronie, to przede wszystkim przyjęcie pewnej formuły, którą też tutaj zastosowaliśmy, czyli formuły trójstronnej". Jak podkreślił Niedzielski, to rozwiązanie nie polega na rozmowie tylko z wybranymi partnerami. - W ramach zespołu trójstronnego mamy związek zawodowy "Solidarność", związek zawodowy OPZZ, a także pracodawców, którzy nie uczestniczą w proteście - przypomniał Niedzielski.

- Z nimi również prowadzimy dialog na temat budowania takiej ścieżki wzrostu wynagrodzeń, która będzie wykorzystywała fakt, że nakłady na zdrowie w najbliższych latach będą rosły do poziomu 7 proc. PKB - wskazał minister zdrowia. - Chcemy, rozmawiając z komitetem protestującym, zaprosić do rozmowy trójstronnej, czyli do rozmowy, która będzie uwzględniała nie tylko punkt widzenia wybranej grupy, która znajduje się w komitecie protestacyjnym, ale całości środowiska i to nie tylko środowiska po stronie związków zawodowych, ale też po stronie pracodawców - podkreślił Niedzielski.

Jak stwierdził minister, głównym założeniem jutrzejszej rozmowy będzie "próba przekonywania, że musimy rozmawiać w szerszej formule i do tego będziemy zachęcali". Wskazał, że "przykład ratownictwa i wcześniej wypracowanych rozwiązań przekonuje do tego, że powinniśmy rozwiązywać problemy na szerszym forum".

Osiem postulatów medyków

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów.

Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM