Unijna komisarz będzie rozmawiać z min. Kamińskim o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson będzie rozmawiała w piątek z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej w związku z nielegalną migracją. Komisja Europejska przekazała też, że Johansson wkrótce odwiedzi Polskę.
Zobacz wideo

Rzecznik KE Adalbert Jahnz przekazał, że Komisja jest w bliskim kontakcie z polskimi władzami w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

- Jutro unijna komisarz Ylva Johansson będzie rozmawiała z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim, aby przedstawić swoje obawy i dyskutować o pomocy finansowej i operacyjnej, która jest dostępna dla Polski, aby pomóc jej w zarządzaniu granicą zewnętrzną UE - powiedział rzecznik.

Dodał, że Johansson odwiedzi wkrótce Polskę by "dokonać oceny sytuacji na miejscu"

Przypomnijmy, że w 183 gminach województw podlaskiego i lubelskiego od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki ma prowadzić "wojnę hybrydową" i celowo sprowadzać tam imigrantów.  rząd stoi twardo na stanowisku, że nie będzie wpuszczać nielegalnych migrantów.

W poniedziałek w rejonie przygranicznym między Polską a Białorusią znaleziono ciała trzech osób, o czym w niedzielę informowała Straż Graniczna. Z kolei białoruscy pogranicznicy podali, że znaleziono ciało jeszcze innej kobiety. Reżimowa, białoruska agencja poinformowała również o śladach przeciągania zwłok z Polski i o tym, że na miejsce zostali zaproszeni przedstawiciele Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców na Białorusi oraz Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji.

Do aktywistów - m.in z Fundacji Ocalenie, którzy są przy granicy - poza strefą stanu wyjątkowego - niemal codziennie dochodzą informacje o kolejnych grupach migrantów, znajdowanych w lesie czy na polach. O ludziach, którzy też są wycieńczeni, głodni, mokrzy, niejednokrotnie chorzy. Liczą na pomoc, ale jej nie dostają. Mimo tego, że podpisują w obecności prawnika wnioski o nadanie statusu uchodźcy - są wypychani na Białoruś. Mówiła nam o tym ostatnio m.in. Marysia Złonkiewicz z Grupy "Chlebem i Solą".

Posłuchaj podcastu!

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM