Biskup Edward Janiak nie żyje. Miał 69 lat

Nie żyje biskup Edward Janiak. Jego śmierć potwierdziło biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski i Diecezja Kaliska. Biskup zmarł w godzinach popołudniowych. Miał 69 lat.

"Informujemy, że dziś w godzinach południowych zmarł biskup Edward Janiak, biskup kaliski senior. Prosimy o modlitwę za zmarłego biskupa Edwarda polecając Go Miłosierdziu Bożemu. Informacje dotyczące pogrzebu zostaną podane wkrótce" - poinformowała Diecezja Kaliska. Biskup miał 69 lat.

Edward Janiak urodził się w Malczycach na Dolnym Śląsku, święcenia kapłańskie przyjął w maju 1979 roku z rąk biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej Wincentego Urbana. Święcenia biskupie otrzymał w roku 1996. Udzielił mu ich kardynał Henryk Gulbinowicz, ówczesny arcybiskup metropolita wrocławski. Biskup Janiak blisko współpracował z kardynałem Gulbinowiczem, był jego "prawą ręką". Gulbinowicz chciał, aby po odejściu z metropolii wrocławskiej zajął jego stanowisko. Ostatecznie Episkopat zdecydował inaczej i metropolitą został arcybiskup Marian Gołębiewski. Od 2012 roku Janiak był biskupem diecezji kaliskiej.

Oskarżenia pod adresem biskupa Janiaka pojawiły się w maju 2020 roku w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Zarzucono mu tuszowanie czynów pedofilskich. Dokument przedstawiał historię trzech chłopców wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej - Arkadiusza H.

17 października 2020 roku papież przyjął rezygnację biskupa Janiaka. Z kolei 29 marca 2021 roku nuncjatura przekazała, że Stolica Apostolska, działając na podstawie przepisów Kodeksu prawa kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka "Vos estis lux mundi", zakończyła dochodzenie w sprawie bp. Edwarda Janiaka.

Postępowanie dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją kaliską. Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Janiaka nakaz zamieszkania poza diecezją, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

W mediach pojawiały się jednak informacje, że bp Janiak przebywa w diecezji kaliskiej wbrew zakazowi Watykanu. Dziennikarzom "Głosu Wielkopolskiego" duchowny tłumaczył, że to rozwiązanie "tymczasowe", ponieważ właśnie ma szczepienie. Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarski mówił wówczas, że nie wie, gdzie przebywa bp Janiak.

"Informujemy, że biskup Edward Janiak zapewnił Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i biskupa kaliskiego, że z dniem 27 bm. opuścił definitywnie teren diecezji kaliskiej" - napisał kilka dni później ks. Włodarski. Jak dodał o miejscu pobytu byłego kaliskiego biskupa została poinformowana Stolica Apostolska. "W myśl przepisów prawa o ochronie danych osobowych nie zostanie ono podane do publicznej wiadomości" – zaznaczył ks. Włodarski.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM