Sanepid ostrzega przed fałszywymi sms-ami o kwarantannie. "Próba wyłudzenia danych"

Fałszywe sms-y o nałożonej kwarantannie zaczęły przychodzić od czwartkowego popołudnia. Zawierają nie tylko informacje o rzekomej kwarantannie, ale również link. Sanepid ostrzega, że to próba wyłudzenia danych, a prawdziwa informacja o kwarantannie wygląda inaczej. " Prosimy o ostrożność i nie klikanie w przesłany link!" - apeluje sanepid.
Zobacz wideo

Informacje o rzekomej kwarantannie otrzymują osoby z całej Polski. "Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed fałszywymi SMS-ami od nadawcy Kwarantanna. Jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Prosimy nie otwierać linku wskazanego w wiadomości. Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron" - czytamy w komunikacie GIS. 

Przed wiadomościami ostrzega również Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. "Kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekroczeniu granicy lub na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu epidemiologicznego przez pracowników państwowej inspekcji sanitarnej" - przypomina mazowiecki sanepid. I podaje, jak wygląda prawidłowa treść wiadomość o skierowaniu na kwarantannę: "Jesteś na kwarantannie. Masz ustawowy obowiązek używania aplikacji Kwarantanna domowa. Jest dostępna w Appstore i Google Play."

Rzecznik GIS Szymon Cienki zaapelował, aby usuwać fałszywe wiadomości o kwarantannie. - Wiadomość zawiera  link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy - przestrzegł. 

DOSTĘP PREMIUM