Kwaśny deszcz w Polsce? Komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uspokaja, że prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. "kwaśnego deszczu" na terenie Hiszpanii i w pozostałej części Europy jest niewielkie. Źródłem zagrożenia jest wulkan Cumbre Vieja, który wybuchł przed tygodniem. Z powodu erupcji ewakuować trzeba było do tej pory ponad sześć tysięcy mieszkańców hiszpańskiej wyspy La Palma.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że na bieżąco sytuację monitoruje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według prognoz IMGW "cyrkulacja powietrza nie jest skierowana ku Europie Środkowej".

"Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje, że bieżąca sytuacja nie ma wpływu na sytuację lotniczą Polsce" - czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze.

Wybuch wulkanu Cumbre Vieja

Do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja doszło przed tygodniem - w niedzielę 19 września. Jak poinformowała wczoraj kanaryjska obrona cywilna, choć od piątkowego wieczora na Cumbre Vieja pojawiły się dwa nowe źródła lawy, to intensywność erupcji wulkanu zmalała.

Do tej pory z powodu wybuchu wulkanu ewakuować trzeba było ewakuować ponad sześć tysięcy osób.

Służby medyczne zaleciły mieszkańcom La Palmy noszenie masek ochronnych oraz gogli, w związku z nagromadzeniem na ulicach wyspy popiołu wulkanicznego. Jego poziom przekracza już kilka centymetrów.

Popiół dotarł na sąsiednie wyspy La Gomerę i Teneryfę. W sobotę przez kilka godzin przestały pracować dwa porty lotnicze na tych wyspach. Wskazano, że tymczasowy paraliż wynikał m.in. z zawieszenia lotów przez kilka linii lotniczych.

TOK FM PREMIUM