Są kandydaci na prezesa Izby Cywilnej SN. Wybrali ich "nowi" sędziowie. "Starzy" opuścili zgromadzenie

Sędziowie Łodko, Łochowski i Misztal-Konecka zostali wybrani na kandydatów na prezesa Izby Cywilnej Sądu Najwyższego - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w tym sądzie. Wybrali ich tzw. nowi sędziowie. Część tzw. starych sędziów jeszcze przed głosowaniem opuściła zgromadzenie.
Zobacz wideo

Do wyboru kandydatów na nowego prezesa Izby doszło podczas poniedziałkowego zgromadzenia sędziów Izby Cywilnej SN. Była to już trzecia próba wyłonienia kandydatów. Podczas poprzednich zgromadzeń część sędziów opuszczała obrady, zrywając w ten sposób kworum i uniemożliwiając wybory. Sędziowie ci wskazywali wtedy na fakt odroczenia obrad jeszcze wcześniejszego zgromadzenia z 29 czerwca br., zwołanego w celu wyboru kandydatów na prezesa Izby i niemożliwość prowadzenia równoległej procedury.

Jak przekazał PAP rzecznik SN Aleksander Stępkowski, w poniedziałek podczas zgromadzenia Izby Cywilnej kworum zostało utrzymane. Tym razem zgodnie z przepisami dla dokonania wyboru kandydatów wymagana była obecność co najmniej jednej trzeciej członków zgromadzenia. W głosowaniu wzięło udział 10 sędziów z 24, którzy początkowo uczestniczyli w zgromadzeniu. Stępkowski poinformował przy tym, że analogicznie do poprzednich posiedzeń 14 sędziów w pewnym momencie zgromadzenia opuściło obrady.

- Wyszli z sali, składając oświadczenie. Zdaje się, że usiłowano poddać pod głosowanie wniosek do prezydenta o zmianę sędziego wykonującego obowiązki prezesa Izby Cywilnej (Małgorzata Manowska - PAP). Ponieważ prawo nie przewiduje możliwości zmiany porządku obrad, który jest ustawą określony jako wyłącznie wyłonienie kandydatów, w związku z tym odpuścili oni zgromadzenie - powiedział rzecznik SN. Jak dodał chodzi o tzw. starych sędziów.

Ostatecznie w głosowaniu zdecydowano, że kandydatami przedstawionymi przez zgromadzenie będą sędziowie: Marcin Łochowski, Mariusz Łodko, Joanna Misztal-Konecka. Wszyscy kandydaci dostali się do SN w ramach procedury przy udziale obecnej KRS. Zgodnie z przepisami prezydent wybierze spośród nich nowego prezesa.

Powody opuszczenia zgromadzenia przez tzw. starych sędziów

W rozmowie z PAP sędzia Izby Cywilnej SN Marta Romańska wyjaśniła powody opuszczenia przez grupę sędziów poniedziałkowego zgromadzenia. Jak wskazała, było to motywowane niepoddaniem pod głosowanie wniosku większości do prezydenta o zmianę osoby wykonującej obowiązki prezesa izby oraz odmową poddania pod głosowanie wniosku o wstrzymanie procedury wyborów w związku z zapowiedzią wyroku TSUE ws. statusu sędziów wyłonionych przez obecny KRS.

- My jesteśmy w stanie w każdym momencie przedstawić i poddać pod głosowanie kandydatów, tylko niech to się odbędzie w procedurze, której nikt nie będzie kwestionował - dodała sędzia Romańska.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM