Spis Powszechny 2021.To już ostatni dzwonek, żeby się spisać [ZASADY, KARY]

Spis Powszechny 2021 dobiega końca. Jeszcze tylko w czwartek można spisać się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Osobom, którego nie zrobią, grozi kara grzywny nawet do 5 tys. zł.

W Narodowym Spisie Powszechnym 2021 wzięło udział do tej pory ło się ponad 90 proc. Polaków. Reszta pozostawiła to na ostatnią chwilę. Na infolinię spisową dzwoni tak dużo ludzi, że w słuchawkach słyszą sygnał zajętego połączenia.

Spis Powszechny 2021. To już ostatni dzień na spisanie się

- Jest tak duże obłożenie infolinii, tak dużo jest osób oczekujących, że pojawia się komunikat, jakby infolinia nie pracowała, jakby nikt nie odbierał. Prosimy, żeby dzwoniący, którzy usłyszy taki sygnał, rozłączyli się i po chwili ponownie spróbowali zatelefonować - mówią pracownicy wydziału prasowego Głównego Urzędu Statystycznego.

Dyrektor GUS Stanisława Gierańczyk przypomina, że odpowiedzialność spisania się ciąży na obywatelu, a nie na rachmistrzu. - Niewypełnienie obowiązku spisowego jest równoznaczne z odmową obowiązku w spisie - przypomina

Trzeba pamiętać, że odmowa wzięcia udziału w spisie wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. zł, zaś podanie nieprawdziwych informacji grozi karą do dwóch lat pozbawienia wolności.

Narodowy Spis Powszechny 2021 - czym jest?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy i potrwa do końca września. Pierwsze wyniki spisu powszechnego zostaną ogłoszone w styczniu 2022 r.

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Narodowy Spis Powszechny - jakie informacje podajemy?

Podczas spisywania się musimy odpowiedzieć na pytania o m.in.: poziom wykształcenia, wyznanie, aktywność zawodową, gdzie i z kim mieszkamy, do jakiej grupy etniczno-kulturowej przynależymy.

W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań spisowych również dostępna jest na stronie https://spis.gov.pl.

Narodowy Spis Powszechny - jak się spisać

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Można się spisać poprzez aplikację na stronie spisowej lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99. Potrzebny jest do tego profil zaufany lub założenie konta przez podanie numeru PESEL i danych o nazwisku rodowym matki. Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy lub telefoniczne na infolinii spisowej, zostaną spisani przez rachmistrzów telefonicznie lub podczas wywiadu bezpośredniego.

Tożsamość rachmistrza można zweryfikować przez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/ albo na infolinii spisowej pod numerem 22 279 99 99.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM