Nike 2021. Zbigniew Rokita laureatem najważniejszej nagrody literackiej w Polsce
Nazwisko tegorocznego laureata Nagrody Literackiej Nike zostało ogłoszone w niedzielny wieczór podczas gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Nike odebrał Zbigniew Rokita za książkę "Kajś", która jest reporterską opowieścią o Górnym Śląsku.
Podczas gali Nagrody Literackiej Nike wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe statuetki. Odbierając je wielu z nich zwracało uwagę na sytuację uchodźców - mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy w ostatnim czasie przekraczają granicę z Białorusią w drodze do Polski - i podkreślali potrzebę niesienia im pomocy. Również publiczność w uniwersyteckiej bibliotece zwracała na ten problem uwagę, trzymając białe kartki z pytaniem: "Gdzie są dzieci?".
W jury nagrody pod przewodnictwem Ingi Iwasiów w tym roku zasiadali: Teresa Bogucka, Przemysław Czapliński, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki.
Książka "Kajś" zdobyła też nagrodę "Nike Czytelników". Z kolei "Książką 25-lecia" został ogłoszony reportaż Mariusza Szczygła pt. "Nie ma". To wyróżnienie przyznali czytelnicy, którzy - spośród wszystkich dzieł dotychczas nagrodzonych Nike - wybierali to najlepsze.
Nike 2021. Lista finalistów zdominowana przez reportaże
W tym roku lista finalistów Nagrody Literackiej Nike została zdominowana przez reportaże. Wśród siedmiu nominowanych książek było ich aż cztery. Nominowana była także powieść o winiarstwie, opowieść biograficzna oraz tom wierszy. Oto pełna lista nominowanych do Nike 2021:
- "Fuerte" Kaspra Bajona (wyd. Czarne),
- "Lajla znaczy noc" Aleksandry Lipczak (wyd. Karakter),
- "Kajś" Zbigniewa Rokity (wyd. Czarne),
- "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" Grzegorza Piątka (W.A.B.),
- "Panny z 'Wesela'. Siostry Mikołajczykówny i ich świat" Moniki Śliwińskiej (Wydawnictwo Literackie),
- "Zaświaty" Krzysztofa Fedorowicza (wyd. Wysoki Zamek),
- "Podwójne wahadło" Jacka Podsiadły (wyd. WBPiCAK).
Dotychczasowi laureaci Nagrody Literackiej Nike
W ubiegłym roku triumfował Radek Rak za "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli".
W poprzednich latach wśród laureatów Nagrody Literackiej Nike znaleźli się m.in.: Olga Tokarczuk, Czesław Miłosz, Wiesław Myśliwski, Dorota Masłowska, Tadeusz Różewicz, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk i Mariusz Szczygieł.
Nagrodę ustanowiły Fundacja Agory oraz "Gazeta Wyborcza". Po raz pierwszy wręczono ją w roku 1997 Wiesławowi Myśliwskiemu za powieść "Widnokrąg". To jeden z dwojga pisarzy, który Nike odebrał dwukrotnie (ponownie w 2007 r. za "Traktat o łuskaniu fasoli"). W 2008 r. (za "Biegunów") i w 2015 r. (za "Księgi Jakubowe") nagrodzono Olgę Tokarczuk.
Nagroda Literacka Nike przyznawana jest co roku za najlepszą książkę roku poprzedniego. W konkursie mogą brać udział tytuły reprezentujące wszystkie gatunki literackie, także dzieła humanistyczne "o wybitnych wartościach literackich". Nike nie można przyznać pośmiertnie, nie można jej podzielić ani nie przyznać. Jury wiosną przedstawia długą listę nominowanych, czyli 20 książek. Na przełomie lata i jesieni ujawnia finałową siódemkę. A decyzję o tym, kto zostanie zwycięzcą, podejmuje w dniu gali.
-
Zapadł drugi wyrok w sprawie znanego aktora Jerzego S.
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Większość Polek i Polaków wzięłaby udział w referendum ws. aborcji. "Nie chcą mieć prawa rodem z republik islamskich" [SONDAŻ]
-
"Igrzyska czas zacząć". Ekspertka wskazała miesiąc, w którym może nastąpić na Kremlu "duża zmiana"
-
Obława w Wielkopolsce. Policja cały czas szuka sprawcy dwóch zabójstw
- Franciszek w szpitalu. Watykan przekazał informacje o stanie zdrowia papieża
- Wypowiedzenie umowy o pracę. Wzór jak napisać wypowiedzenie
- Areszt dla ojca, który pogryzł niemowlaka. Zarzuty usłyszała też matka dziecka
- PiS szykuje podwyżkę 500 plus? Ekspertka policzyła. "To i tak nie pokryje inflacji"
- Rosja zatrzymała amerykańskiego dziennikarza. Wszczęto sprawę karną dotyczącą szpiegostwa