Kraków. Pasażerowie na lotnisku odprawią się w biometrycznych automatycznych bramkach

Na krakowskim lotnisku w Balicach zamontowane zostały bramki automatycznej odprawy granicznej. Dzięki temu pasażerowie posiadający biometryczne paszporty będą mogli przejść kontrolę paszportową znacznie szybciej. To pierwsze lotnisko regionalne, na którym wprowadzone zostało takie rozwiązanie.

Na lotnisku w Balicach powstało 10 takich bramek. I choć to pierwsze lotnisko regionalne z taką technologią, to jednak nie jest pierwsze w Polsce. Bramki biometryczne funkcjonują też na lotnisku w Warszawie. "System bramek ABC (Automated Border Control) jest przeznaczony do prowadzenia odpraw pasażerów podróżujących poza strefę Schengen, tj. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Gruzji, Chorwacji czy Albanii" - czytamy na stronie lotniska. 

Radosław Włoszek, prezes lotniska w Balicach, tłumaczył reporterce TOK FM, że chodzi przede wszystkim o zwiększenie przepustowości. Ale nie tylko.  - W czasach covidu to jest także ograniczenie kwestii dotykowej, kwestii kontaktu z drugim człowiekiem - wyjaśnił. 

Jak poinformowało lotnisko, specjalistyczny sprzęt warty jest ponad 5,5 mln zł. "Pasażer sam dokonuje wyboru dotyczącego formy kontroli pomiędzy standardową a automatyczną. Pięć z bramek będzie przeznaczonych do odpraw osób wylatujących, a kolejne pięć dla pasażerów odwiedzających nasz kraj w strefie non Schengen. To sprawia, że w jednym momencie może być obsługiwanych dziesięciu pasażerów" - czytamy w komunikacie. 

Bramki mają być nadzorowane przez pograniczników, a Marek Topór ze Straży Granicznej przyznał w TOK FM, że nowa technologia bardzo ułatwi pracę funkcjonariuszom. - Przed bramkami jest monitor, który instruuje, jak należy postępować. W bramce jest miejsce, gdzie osoba ma się ustawić, aparat fotograficzny robi zdjęcie. System weryfikuje osobę - tłumaczył. 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM