"Cała moc państwa polskiego jest z Wami" Morawiecki pisze do żołnierzy i pograniczników

"Zawsze będę stał twardo za naszymi żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej. Cała moc państwa polskiego jest z Wami" - napisał w piątek premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do informacji o strzałach oddanych przez patrol służb białoruskich w kierunku żołnierzy.
Zobacz wideo

Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała w piątek, że patrol służb białoruskich oddał w czwartek strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy ze Strażą Graniczną patrolują granicę; prawdopodobnie użyta została ślepa amunicja; nikomu nic się nie stało.

Odnosząc się do tej informacji premier napisał na Facebooku, że trwa "wojna hybrydowa przeciwko Polsce i UE". "Są tylko dwie strony tego konfliktu - albo opowiemy się za twardą obroną polskiej suwerenności, granic UE, demokracji, praw człowieka - albo wpiszemy się w scenariusz wydarzeń wymyślony na Kremlu i w Mińsku" - stwierdził szef polskiego rządu.

"Jestem i zawsze będę stał twardo za naszymi żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej. Cała moc państwa polskiego jest z Wami! Dziękuję naszym służbom za profesjonalne podejście i odpowiedzialną postawę" - dodał Morawiecki.

"Polacy nie dają się prowokować"

Rzeczniczka Straży Granicznej zapytana na piątkowej konferencji prasowej jak strona polska odpowiada na prowokacje na granicy z Białorusią, zapewniła, że "polscy pogranicznicy nie dają się sprowokować, bo wiedzą, że bardziej eskalowałoby to emocje". - Oczywiście, jeżeli będzie potrzeba, będziemy reagowali, ale w tej chwili staramy się zachować zimną krew - zaznaczyła ppor. Michalska.

Od wiosny na granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską zanotowano gwałtowny wzrost liczby prób jej nielegalnego przekroczenia przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Mińsk odrzuca oskarżenia o wywołanie kryzysu migracyjnego.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Początkowo został wprowadzony na 30 dni. 30 września Sejm zgodził się przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, 1 października w życie weszło rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

Posłuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM