ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo. "Współpracował z wywiadem białoruskim"

ABW zatrzymała mężczyznę, który jest podejrzany o działalność szpiegowską przeciwko Polsce. Współpracował z wywiadem białoruskim - poinformował rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.

"Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając na polecenie Prokuratury Krajowej, w dniu 10.10.2021 r. zatrzymali mężczyznę podejrzanego o agenturalną współpracę z białoruskimi służbami specjalnymi. Zgodnie z decyzją sądu podejrzany został aresztowany na trzy miesiące" - czytamy w komunikacie rzecznika. 

Jak podano dalej, zatrzymany przez ABW mężczyzna to obywatel Polski. Przedstawiono mu zarzut szpiegostwa (art. 130 kk) na rzecz białoruskiego wywiadu KDB. Zatrzymany od 1981 r. pełnił służbę w ZOMO, a następnie w Milicji Obywatelskiej i Policji do roku 1999 r. Służbę zakończył 20 lat temu, jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r.

- Materiał dowodowy pokazuje, że zatrzymany współpracował z wywiadem białoruskim. Takie zarzuty usłyszał w prokuraturze - mówił na konferencji prasowej Stanisław Żaryn. - Po decyzji prokuratora dotyczącej wniosku aresztowego, sąd na podstawie zgromadzonych materiałów przychylił się do wniosku prokuratury i zdecydował o aresztowaniu mężczyzny na trzy miesiące - poinformował. 

Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych dodał, że niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie. Dlatego, jak tłumaczył, nie może przekazać dalszych informacji.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM