Trzaskowski nie chce Marszu Niepodległości w Warszawie. "Organizacje jak ONR powinny być zakazane"

Marsz Niepodległości organizowany przez Roberta Bąkiewicza nie powinien się odbyć - uważa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak dodał, obchody powinny być organizowane przez państwo i samorząd, a nie przez "samozwańczych organizatorów pokroju Bąkiewicza".
Zobacz wideo

We wtorek prezes zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że 11 listopada odbędzie się w Warszawie marsz pod hasłem "Niepodległość nie na sprzedaż". - Tego dnia odstawiamy na bok wszystkie spory polityczne i wszystkie flagi Unii Europejskiej. Wspólnie będziemy manifestować pod jedną biało-czerwona flagą - oznajmił z kolei wiceprezes zarządu stowarzyszenia Witold Tumanowicz.

- Za każdym razem mówię jasno, że Marsz Niepodległości organizowany przez pana Bąkiewicza nie powinien się odbyć. Mówię, że są używane symbole, dlatego zawsze występuję, żeby marsz przygotowany przez takich ludzi nie był w Warszawie organizowany - mówił w Onecie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

Wskazał, że kiedy kieruje wniosek do sądu o zakazanie Marszu Niepodległości "najczęściej sąd staje na stanowisku, że a priori nie można zakazać przed marszem tego typu zgromadzenia". - Inaczej było w pandemii, sąd się przychylił do mojego wniosku. Mam nadzieję, że teraz będzie tak samo, że epidemia to nie jest czas na organizowanie aż tak wielkich demonstracji - oznajmił.

Na uwagę dziennikarza, że w minioną niedzielę PO zorganizowała wielką demonstrację w obronie Polski w UE, prezydent Warszawy odpowiedział: "Ja uważam, że nie są to tylko kwestie dotyczące epidemii. Ja uważam, że takie organizacje jak ONR powinny być w Polsce zakazane."

Przypomniał, że wystąpił z takim wnioskiem "i cały czas prokuratura go bada od wielu, wielu lat". - I uważam, że ludzie, którzy nawołują do nienawiści, którzy się odwołują do haseł, do ideologii, która ma znamiona faszyzmu, powinny być zakazane - powiedział Trzaskowski.

- I tego typu ludzie nie powinni nam kraść naszej tradycji niepodległościowej. Obchody powinny być organizowane przez państwo i samorząd, a nie przez samozwańczych organizatorów pokroju Bąkiewicza - dodał prezydent Warszawy.

TOK FM PREMIUM