Kościół luterański pomaga migrantom. "Nie możemy milcząco przyglądać się tragedii"

Diecezja Mazurska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rozpoczęła zbiórkę pieniędzy, za które zostaną kupione rzeczy potrzebne ludziom przebywającym w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. W czwartek biskup diecezji Paweł Hause wydał oświadczenie, w którym zaapelował o pomoc dla osób "cierpiących i umierających na naszej granicy".
Zobacz wideo

Diecezja Mazurska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego poinformowała w piątek, że rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla uchodźców przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. W czwartek biskup tej diecezji wydał oświadczenie, w którym zaapelował o wsparcie "dla cierpiących i umierających na naszej granicy".

- Uzgodniłem z komendantem Straży Granicznej, że gdy zbierzemy pieniądze, Straż Graniczna wskaże nam, co mamy kupić dla dzieci i kobiet przebywających w ośrodku. Ponieważ prawo nie pozwala nam na bezpośrednie wsparcie ośrodka, dary rzeczowe kupimy za pomocą fundacji działającej w jednej z parafii - powiedział PAP bp. Paweł Hause.

Diecezja mazurska zapowiedziała, że przeznaczy pieniądze ze zbiórki na zakup m.in. bielizny i ciepłych ubrań dla dzieci i kobiet oraz artykułów plastycznych i środków higienicznych. Zbiórka pieniędzy będzie prowadzona we wszystkich parafiach w diecezji mazurskiej (można dokonywać przelewów) do końca października.

W wydanym w czwartek oświadczeniu bp. Hause napisał, że "na obrzeżach diecezji mazurskiej rozgrywa się dramat ludzi będących w potrzebie". "Nie możemy tylko milcząco przyglądać się ludzkiej tragedii. Jeśli wydaje się nam, że naszego głosu nie chcą wysłuchać politycy i decydenci, zanośmy nasze modlitwy do Boga, który ma moc poruszyć sumienia. Zachęcam do modlitwy chrześcijan wszystkich wyznań. Proszę też osoby niewierzące o odruch współczucia. Każdy może pomóc!" - napisał bp Hause.

Podkreślił, że "każdy głos błagania o pomoc dla umierających, głodnych, przemarzniętych i potrzebujących powinien być dziś wypowiadany jak najczęściej".

W wydanym oświadczeniu bp Paweł Hause zwrócił się także do funkcjonariuszy Straży Granicznej i wojska "oraz innych formacji mundurowych, którzy z pełnym poświęceniem i oddaniem wypełniają swoją służbę, stojąc na straży granic, bezpieczeństwa i suwerenności naszej ojczyzny".

"Zapewniam o swojej pamięci i modlitwie. Ponad wszystko niech dobry Bóg da nam pokój, a w imię naszego Pana Jezusa Chrystusa zwaśnione narody podadzą sobie ręce w geście pojednania i współpracy" – napisał zwierzchnik mazurskich luteran.

W Kętrzynie działa strzeżony ośrodek dla cudzoziemców. Przebywa obecnie ponad 400 osób, w tym ok. 150 dzieci. Ponieważ ośrodek ten nie ma w budynkach miejsc dla tak wielu ludzi, niektórzy mieszkają w kontenerach mieszkalnych ustawionych na placu ośrodka i na pobliskim stadionie. Straż Graniczna zapewnia, że w kontenerach jest bieżąca woda, sanitariaty i ogrzewanie.

TOK FM PREMIUM