Manifestacja solidarności z uchodźcami przeszła przez Warszawę. "Stop torturom na granicy"

W niedzielę w Warszawie odbyła się manifestacja solidarności z uchodźcami pod hasłem "Stop torturom na granicy", zorganizowana przez ponad 30 grup feministycznych. Inicjatorkami demonstracji są m.in Janina Ochojska, Agata Młynarska i prof. Monika Płatek. Protest odbył się też w Krakowie.
Zobacz wideo

Uczestnicy manifestacji przyszli z transparentami, na których napisano hasło "Stop torturom na granicy". W centralnym punkcie zawieszono duży baner z hasłem "Przyjmę uchodźców, oddam rasistów".

Podczas demonstracji przemawiały reprezentantki środowisk feministycznych, które opowiadały o sytuacji migrantów na granicy. W wystąpieniach krytykowały wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej i oskarżały rząd o pozostawienie uchodźców "na pewną śmierć". Manifestujący skandowali hasła: "Hańba" i "Stop torturom na granicy".

W trakcie manifestacji odczytano też list jednej z inicjatorek demonstracji europosłanki Janiny Ochojskiej. "Brak mi słów, aby opisać z jakim okrucieństwem traktowani są ci najsłabsi przez polską i białoruską straż. Apeluję do rządzących o rzecz podstawową. O poszanowanie prawa międzynarodowego, krajowego i własnych procedur" - napisała w liście Ochojska.

"Każdy kto wyraża chęć złożenia wniosku o ochronę międzynarodową powinien zostać przyjęty do ośrodka, a jego wniosek powinien zostać rozpatrzony" - dodała europosłanka w liście odczytanym podczas manifestacji.

Manifestacja z ronda de Gaulle'a pomaszerowała na plac Trzech Krzyż, potem ulicą Wiejską - przed Sejm i z powrotem ulicami Piękną i Marszałkowską do ,etra Centrum.

"Ten marsz to przestrzeń dla wszystkich nas, które i którzy nie mają zgody na tortury, wywózki i inne skandaliczne działania polskich władz w stosunku do ludzi szukających w Polsce schronienia. Które/rzy czują gniew, rozpacz, bezradność czy oburzenie!" - napisali organizatorzy w mediach społecznościowych.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM