Kolejne kłopoty Roberta B±kiewicza. Może mu grozić nawet pięć lat więzienia

Lider Marszu Niepodległo¶ci oraz m.in. były poseł Artur Zawisza mog± usłyszeć zarzuty gloryfikowania przemocy - informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

Gazeta podaje, że w czerwcu 2017 r. B±kiewicz wzi±ł udział w pikiecie w obronie Polaka, który odsiaduje w RPA wyrok dożywocia, bo w 1993 r., chc±c zatrzymać demontaż apartheidu, zastrzelił przywódcę komunistów Chrisa Haniego. "Zgodnie z prawd± historyczn± możemy Januszowi Walusiowi, a przede wszystkim ludzie, którzy tam mieszkaj±, mog± zawdzięczać to, że być może ukrócił on chociaż o trochę ten terror" – mówił pod MSZ Robert B±kiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległo¶ci. "Prosimy państwo polskie o to, żeby się zajęło t± spraw± i żeby ¶ci±gnęło Walusia, który dla nas jest bohaterem" – dodawał.

"Rz" informuje, że za słowa pod MSZ prokuratura z warszawskiej Pragi może postawić B±kiewiczowi zarzut pochwalania stosowania przemocy ze względu na przynależno¶ć polityczn±, za co grozi do pięciu lat więzienia.

Według ustaleń "Rzeczpospolitej", ¶ledztwo w sprawie kilku manifestacji w obronie Walusia wył±czono z większego postępowania dotycz±cego Narodowego Odrodzenia Polski. "W ramach tego drugiego, jak pisali¶my pod koniec wrze¶nia, jednemu z liderów NOP postawiono zarzuty, usłyszeć maj± je też dwaj kolejni. Mieli się dopu¶cić czynów polegaj±cych m.in. na pochwalaniu stosowania przemocy i propagowania faszystowskiego ustroju za po¶rednictwem wpisów w internecie i publicznych wypowiedzi" - podaje gazeta.

"Jedna z liderek NOP Marzena D. brała udział w demonstracjach dotycz±cych Walusia. W czerwcu np. mówiła pod Ambasad± RPA, że Polak dokonał 'zrozumiałego i bohaterskiego czynu'. ¦ledztwo wył±czono, bo pojawiły się w nim też nazwiska osób niezwi±zanych z NOP. A postawienie im zarzutów jest prawdopodobne, bo Marzena D. już je usłyszała" - dodaje "Rz".

Zawisze też może mieć problem

Jak informuje dziennik, oprócz B±kiewicza zarzuty może usłyszeć też były poseł PiS i Prawicy Rzeczypospolitej Artur Zawisza, który w tym roku mówił pod Ambasad± RPA, że Walu¶ to bohater, który "powinien być na piedestale (...) powinien być pamiętany i chwalony". Odpowiedzialno¶ć karna może też grozić m.in. szefowi Centrum Edukacyjnego Powi¶le Rafałowi Mossakowskiemu i Tomaszowi Szczepańskiemu ze Stowarzyszenia Niklot.

"Rz" zwraca uwagę, że nie s± to pierwsze kłopoty prawne działacza. Gazeta przypomina, że kilka dni temu O¶rodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że do s±du wpłyn±ł akt oskarżenia dotycz±cy wydarzeń sprzed roku. Podczas protestów przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego B±kiewicz i członkowie powołanej przez niego Straży Narodowej znie¶li aktywistkę ze schodów bazyliki ¶więtego Krzyża, czym mieli naruszyć jej nietykalno¶ć.

DOSTĘP PREMIUM