Gdańsk i Gdynia pod wodą? Zobacz symulacje pokazujące wzrost poziomu mórz i oceanów

Organizacja Climate Central stworzyła symulacje wideo, które pokazują, jak wzrost poziomu mórz i oceanów może zagrozić przybrzeżnym miastom, także polskim. Jeśli nie zaczniemy przeciwdziałać katastrofie klimatycznej, pod wodą mogą znaleźć się m.in. ulica Długa w Gdańsku i śródmieście Gdyni.
Zobacz wideo

Oprócz symulacji wideo powstały też interaktywne mapy, które pokazują, jak będzie wyglądała Ziemia, gdy temperatura będzie wzrastała, a wraz z nią poziom mórz i oceanów. Według tego opracowania, już w 2030 roku regularnie zalewany może być stadion Arena Gdańsk.

 

- To pokazuje, że od naszych decyzji (ws. przeciwdziałania katastrofie klimatycznej) zależy, z czym my i nasi potomkowie będziemy musieli walczyć - powiedział w TOK FM prof. Jacek Piskozub, oceanolog z Instytutu Oceanologii PAN. Jak dodał, poziom morza może rosnąć jeszcze przez kilkaset lat, zatapiając kolejne miasta, jeśli nic nie zrobimy.

Tłumaczył, że wzrost temperatury na Ziemi o 1 st. Celsjusza oznacza wzrost poziomu mórz i oceanów o prawie 2,5 metra. Jego zdaniem, o ile wzrost poziomu morza o 2 m byłby niebezpieczny, to 8-9 m byłby już katastrofalny. Np. w Gdyni oznaczałby utratę wszystkich terenów portowych i stoczniowych, a w Gdańsku - dużej większości Starego Miasta i fragmentów Głównego (najstarszej części miasta), z Kościołem Mariackim włącznie.

TOK FM PREMIUM