Chmura z wulkanu Cumbre Vieja zagraża naszemu zdrowiu? RCB wydało nowe oświadczenie

Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jak dodało, na bieżąco monitoruje sytuację.
Zobacz wideo

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewnia, że - w związku z przemieszczaniem się nad Polską chmury dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja - nie ma żadnego zagrożenia dla zdrowia osób przebywających w naszym kraju.

RCB informuje także, że zanieczyszczone masy powietrza są nad Polską na wysokości 5,5 km, a prognozowane na północnej części kraju opady deszczu mogą mieć tylko lekko obniżone pH.

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja trwa od 19 września. Od środowego wieczora na kanaryjskiej wyspie La Palmie zanotowano ponad 50 trzęsień ziemi. Wraz ze zwiększeniem sejsmiczności na wyspie lokalne władze przeprowadziły kolejne ewakuacje mieszkańców.

Według hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN), największą siłę, przekraczającą 4,5 stopnia w skali Richtera, miał wstrząs, którego epicentrum znajdowało się w rejonie miejscowości Villa de Mazo. Trzęsienie ziemi zanotowano tam po godz. 2.00 w czwartek.

Zdaniem ekspertów IGN, nasilenie wstrząsów sejsmicznych występuje praktycznie na terenie całej wyspy. Dotyczy także terenów oddalonych od krateru Cumbre Vieja.

DOSTĘP PREMIUM