Rok po wyroku TK w sprawie aborcji kobiety znów wyjdą na ulice. Gdzie odbędą się protesty?

Dokładnie rok po pamiętnym wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej w sprawie aborcji kobiety znów wyjdą na ulicy. W piątek po południu w wielu miastach Polski odbędą się protesty. Warszawska manifestacja - pod hasłem "Bronimy życia" - wystartuje o godzinie 18.
Zobacz wideo

"Po legalną, bezpieczną, darmową aborcję wychodzimy i będziemy wychodzić do skutku. Wolności człowieczej będziemy bronić zawsze. O godne życie każdej, każdego z nas, walczyć będziemy póki sił, póki jesteśmy" - piszą organizatorki piątkowych protestów. 

Przypominają, że właśnie dziś - 22 października - mija dokładnie rok od dnia, w którym Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej wydał wyrok w sprawie aborcji. Stwierdzono w nim, że przerwanie ciąży z powodu ciężkich wad płodu jest niezgodne z konstytucją. Decyzja ta oznaczała praktycznie całkowity zakaz aborcji w naszym kraju i przyczyniła się do wielotygodniowych protestów na ulicach polskich miast. 

Rocznica wyroku TK. Gdzie odbędą się protesty?

W rocznicę tego wydarzenia protesty wracają. Największa manifestacja ma odbyć się w Warszawie.  Rozpocznie się o godzinie 18 na rondzie Dmowskiego - nazywanym przez strajkujących rondem Praw Kobiet. Zgromadzenie odbywać się będzie pod hasłem "Bronimy życia". W trakcie manifestacji zbierane będą podpisy pod obywatelskim projektem ustawy "Legalna aborcja. Bez kompromisów". 

Protesty odbędą się też m.in. w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Opolu, Olsztynie, Szczecinie, Wrocławiu, Zamościu i wielu innych miastach. Szczegółowe informacje dotyczące miejsc i godziny zgromadzeń można znaleźć w mediach społecznościowych Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

DOSTĘP PREMIUM